fbpx

[cml_media_alt id='641']infografika helikobakter pylori[/cml_media_alt]

Žalúdočná baktéria spôsobujúca bolesti brucha, žalúdočné kŕče a ťažkosti s trávením sa nazýva helikobakter pylori. Pri neliečení môže viesť k vážnejším ochoreniam ako napríklad gastritída, peptické vredy a niektorých prípadoch dokonca až rakovina žalúdka. Táto baktéria je po zubnom kaze najrozšírenejšou infekciou vôbec. Postihnutých je ňou až 40% populácie (v rozvojových krajinách až 90%). Jednej desatine ľudí spôsobuje helikobakter pylori dlhodobé zdravotné ťažkosti, ktoré si vyžadujú náročnú antibiotickú liečbu. Infikovanie touto baktériou nastáva dvomi spôsobmi: nakazením sa od osoby, ktorá už helikobaktera má alebo nedostatočnou hygienou. Ide o tzv. chorobu špinavých rúk.

Spočiatku o infekcii helikobakterom ani netušíte

Najväčším problémom je, že v prvotných fázach infekcie sa helikobakter nijako neprejavuje. To znamená, že spočiatku vôbec neviete, že nejakú baktériu v žalúdku vôbec máte. Vonkajšie príznaky sa dostavia až v stave, kedy je baktéria v žalúdku natoľko rozšírená, že je potrebné pristúpiť k liečbe.

Ako ďalší problém vystupujú prvé vonkajšie príznaky helikobaktera, ktoré sú ľahko zameniteľné s bežnými tráviacimi ťažkosťami ako napríklad:

  • bolesti brucha
  • žalúdočné kŕče
  • zlé trávenie

Ak ste sa dostali až do stavu, že pociťujete tieto žalúdočné problémy pravidelne, tak vo vašom organizme došlo k istej miere narušenia správnej funkcie žalúdka. To znamená, že helikobakter sa usadil v sliznici vášho žalúdka a množí sa tam. Ďalej dochádza k poškodeniu prirodzenej hlienovitej ochrannej vrstvy žalúdočnej steny, na ktorú začnú pôsobiť žalúdočné kyseliny, čím sa vyvolá gastritída (zápal žalúdka). Vtedy pacient pociťuje príznaky prirovnateľné k páleniu žalúdka a pažeráka.

Pri neliečení ani v tejto fáze ochorenia sa môžu neskôr objaviť peptické vredy (bežne označované ako žalúdočné vredy).

Ako sa vyvarovať infekcii helikobakterom

Keďže ochorenie spojené s infekciou baktérie helikobakter pylori do organizmu sa radí k chorobám špinavých rúk, v snahe vyhnúť sa infekcii helikobakterom je veľmi dôležité predovšetkým dodržiavanie základných hygienických zásad. Odporúčame predovšetkým:

  • dôkladnú hygienu po vykonaní potreby
  • hygienu rúk pred každým jedlom
  • pravidelnú ústnu hygienu (helikobakter sa dostáva do organizmu cez začiatok tráviaceho traktu t.j. ústa)
  • nepoužívať neumyté príbory a poháre po druhých ľuďoch

Spôsob diagnostiky – helikobaktera odhalíte aj bez lekára

Hoci podozrenie na infekciu helikobakterom môžte mať už na základe spomínaných príznakov, definitívne potvrdenie tejto diagnózy je o čosi zložitejšie. Najspoľahlivejšími metódami sú gastroskopia a diagnostický test zo stolice (podobný tomu tehotenskému).

Gastroskopia je charakteristickým medicínskym vyšetrením, pri ktorom vám vyšetrujúci gastroenterológ zavádza cez ústa hadičku so sondou až do žalúdka. Pri gastroskopii sa zároveň odoberá pacientovi vzorka sliznice žalúdka. Tá sa posiela ďalej na laboratórne vyšetrenie, ktoré potvrdí, alebo vyvráti výskyt baktérie vo vašom organizme.

Diagnostický test zo stolice je neinvazívny spôsob zistenia infekcie helikobakterom. To znamená, že pri vyšetrení zo stolice sa nezasahuje priamo do ľudského organizmu. Vzorka stolice sa umiestňuje do špeciálnej skúmavky s roztokom, ktorá je súčasťou tohto testu. Výsledok tohto testu sa vyhodnocuje podobne ako pri tehotenskom teste – dve čiarky značia potvrdený nález (výskyt baktérie v organizme). Výhodou testu zo stolice je to, že je voľnopredajný v ktorejkoľvek lekárni, či špecializovanom internetovom obchode. Tento spôsob diagnostiky vám umožňuje zistiť výsledok aj v pohodlí vášho domova. Nemusíte kvôli nemu chodiť k lekárovi. Výsledok testu sa dozviete už do 10 minút a vyznačuje sa pomerne vysokou mierou presnosti – cca na úrovni 98%.

Ako prebieha liečba helikobaktera

Ak sa niektorou z diagnostických metód preukázal výskyt baktérie vo vašom organizme, je na čase podstúpiť liečbu za účelom eradikácie helikobaktera z vášho organizmu. Na výber máte opäť dve možnosti liečby: medicínsku a domácu (bez lekára).

Medicínska liečba podľa usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR zahŕňa naordinovanie kombinácie viacerých druhov antibiotík a liekov potláčajúcich tvorbu žalúdočných štiav (tzv. inhibítory protónovej pumpy). Liečba sa spravidla začína trojkombináciou liekov. V prípade, že po doužívaní týchto liekov sa nedostaví požadovaný efekt, ošetrejúci gastroenterológ skúša inú kombináciu účinných antibiotík, prípadne pristúpi až ku štvorkombinácii silných liekov alebo sekvenčnej liečbe. Avšak, ak je pacient infikovaný rezistentným kmeňom helikobaktera, hrozí nadužívanie antibiotík a celkové rozladenie organizmu.

Pri domácom spôsobe liečby, ktorý sa dá označiť aj ako alternatívny, sa pristupuje k ochoreniu o čosi komplexnejšie. Tento prístup obnáša nielen užívanie prírodných antibakteriálnych prípravkov na potlačenie helikobaktera, ale aj celkovú zmenu životosprávy a hlavne prijímanej potravy.

Odporúčame predovšetkým obmedziť mastné, vyprážané a dráždivé jedlá. Zbytočne nezaťažovať žalúdok náročným spracovaním jedál a vylúčiť príjem alkoholických nápojov.

Z konkrétnych prípravkov, akými sa ľudia snažia zbaviť tejto zákernej žalúdočnej baktérie možno menovať koloidné striebro, brokolicové klíčky, cesnak, či aloe vera. Hoci niektoré z nich sa v konkrétnych prípadoch môžu javiť ako účinné, vo väčšine prípadov ide o individuálne skúsenosti neoverené na dostatočne veľkej vzorke pacientov. Za vyzdvihnutie však stojí prírodný prípravok s názvom chioská masticha. Jej účinky sú potvrdené viacerými vedeckými štúdiami a pozitívnymi skúsenosťami mnohých ľudí. Hoci ide o pomerne špecifický produkt, nájsť sa dá v lekárňach, bioshopoch, či certifikovaných internetových obchodoch – na Slovensku je autorizovaným predajcom produktov z chioskej mastichy eshop mastichaterapia.sk.

 

[cml_media_alt id='520']helikobakter test zadarmo[/cml_media_alt]

3 thoughts on “Pozor na túto baktériu v žalúdku. Spôsobuje bolesti, kŕče, ale aj rakovinu žalúdka.”

  1. Dobry den, dakujem za info. Mam bolesti a krce, co som skusal zmiernit dietou a tak. Na gastro-hadicku som nechcel ist, ani som nevedel, ze existuje nejaky test zo stolice. Hned ho idem vyskusat…

  2. Dobry den,zistili mi helikobaktera v stolici
    Bola som aj na gastrohadicku a tu mi ho nepotvrdili. Dostala som trojkombinaciu antibiotik‘ no po siestich tyzdnoch mi ho v stolici znova potvrdili. Robila som si dvakrat test doma z krvi a ten vysiel v poriadku. Nechcem uz brat antibiotika, pretoze som ich tazsie znasala. Kupila som si aj mastichu, ale prestala som ju uzivat. Drzala som dietu a aj napriek tomu sa mi bolesti zaludka vracaju znova. Neviem ako dalej co uprednostnit antibiotika alebo mastichu, poradte prosim, kto ma podobne skusenosti a podobny problem. Dakujem. Maria

  3. Dobrý deň, Mária,
    dôležité je uvedomiť si, kedy vám problémy ustúpili – či po mastiche alebo antibiotikách. Uprednostniť by ste mali to, čo poskytuje vášmu organizmu najväčšiu úľavu. A mimochodom antibiotiká a mastichu môžte užívať aj súčasne. Jediné čo neodporúča oficiálny distribútor pre SR http://www.mastichaterapia.sk je kombinovať mastichu a tzv. inhibítory protónovej pumpy, ktoré sa bežne predpisujú spolu s antibiotikami – najčastejšie sa jedná o omeprazol, nolpaza a pod. lieky na potlačenie tvorby žalúdočných štiav. Hoci ich kombinovanie s mastichou nespôsobuje žiadne kontraindikácie, môžu si vzájomne obmedziť účinky t.j. nebude pôsobiť ani masticha, ani lieky.

Pridaj komentár