fbpx

Helicobacter pylori je baktéria postihujúca žalúdok veľkého percenta populácie (cca na úrovni 40%). Táto baktéria spôsobuje mnohé žalúdočné ťažkosti: od bolestí brucha, žalúdočných kŕčov, nechutenstva, až po pálenie záhy. U istej skupiny ľudí sa Helicobacter prejavuje kožnými problémami – akné, začervenanie a svrbenie pokožky, ekzematoidný výsev. Problémom je, že kožné ťažkosti sú nielenže neestetické, ale navyše pri prehliadaní sa môžu rozvinúť do chronických kožných ochorení.

Čo hovorí na kožné prejavy Helicobactera odborná verejnosť

helicobacter kožné problémyV správe Záväzného odporúčania liečby infekcie Helicobacter pylori z roku 2004 sa skutočne uvádzajú kožné problémy ako jedna z možných indikácií baktérie Helicobacter pylori, aj keď ich príčinná súvislosť zatiaľ nie je dostatočne preskúmaná. Ako najčastejšie kožné ťažkosti pri infekcii Helicobacterom sa uvádzajú:

  • rosacea – zápalové ochorenie spôsobujúce začervenanie pleti v oblasti brady, líc a nosa
  • urticaria – tzv. žihľavka, ide o drobné vyrážky vyvolávajúce svrbenie a pálenie pokožky
  • alopecia areata – ložiskovité vypadávanie vlasov

Komu Helicobacter spôsobí aj kožné problémy

Dôležité je, že kožné problémy nepostihujú každého pacienta infikovaného Helicobacterom, ale príznaky sa prejavujú veľmi individuálne. Väčšiu pravdepodobnosť pre rozvoj kožných ochorení spôsobených Helicobacterom majú ľudia s citlivou a pórovitou pokožkou.

Ako predísť kožným problémom pri infekcii Helicobacterom

Vo všeobecnosti platí, že ak za kožné problémy môže Helicobacter, tak eradikáciou Helicobactera sa zbavíme aj kožných ťažkostí. Zaujímavé pritom je, že počas antibiotickej liečby sa môžu kožné problémy ešte zhoršiť, obzvlášť u antibiotík vyvolávajúcich alergické reakcie.

Zistiť viac o liečbe Helicobactera v domácich podmienkach

 

Pridaj komentár