fbpx

Helikobakter pylori

Helikobakter pylori (HP) označovaný aj helicobakter pylori, helicobacter pylori, heliobakter, či helikobacter je jednou z najrozšírenejších infekcií v dnešnej dobe. Helikobakter pylori je baktéria infikujúca organizmus ľudí a zvierat. Usadzuje sa najmä v oblasti žalúdka a dvanástnika, kde môže vyvolávať zápaly a iné zdravotné problémy. V súčasnosti sa uvádza prevalencia HP medzi obyvateľstvom až 40%, preto je jej výskyt a liečba závažnou témou v medicínskych kruhoch.

Helikobakter prenos

Odpoveď na otázku, ako sa prenáša helikobakter pylori, je možné hľadať spomedzi viacero alternatív. Jednou z najhlavnejších je prenos baktérie prostredníctvom kontaktu s infikovaným človekom. Cesta najčastejšieho prenosu helikobaktera sa zvykne označovať ako fekálno-orálny prenos t.j. stolica – ruky – ústa, vďaka čomu sa táto nákaza zaraďuje často do skupiny tzv. „chorôb špinavých rúk“ a jej výskyt v krajinách s nízkymi hygienickými štandardami dosahuje často až 70%, zatiaľ čo napríklad v niektorých krajinách Európy (Švajčiarsko) je prevalencia HP oveľa nižšia, avšak stále alarmujúco vysoká (cca 25%). (Zdroj)

Viac informácii o tom ako sa helikobakter prenáša sa dočítate v článku: Helikobakter prenos

Bolesť žalúdka

Helikobakter príznaky

Najmarkatnejším príznakom výskytu baktérie helikobakter pylori v tele je bolesť brucha, „pálenie záhy“, zápach zo žalúdka, či horká pachuť v ústach. Tieto ťažkosti môžu pri neliečení časom prejsť až do vážnejších zdravotných problémov ako sú dvanástnikové vredy, gastritída, či rakovina žalúdka. Infekcia HP je jednou z najčastejších ciest k vzniku gastritídy a rakoviny žalúdka, čo je tretia najbezbezpečnejšia forma rakoviny z hľadiska úmrtnosti. (zdroj)

Viac informácií o tom, ako sa baktéria prejavuje a ako jej prítomnosť odhaliť na základe pozorovaní príznakov nájdete v článku: helikobakter príznaky.

Helikobakter test

Spôsobov ako diagnostikovať helikobakter pylori v organizme je viacero. Najčastejšie používaným je zavedenie sondy do žalúdka (gastroskopia), kde sa odoberie vzorka a tá sa laboratórne skúma. Ďalšou alternatívou využívanou na odhalenie baktérie helikobakter pylori je dychový test alebo test prítomnosti baktérie, ktorý sa vykonáva zo vzorky stolice. Tieto testy sú dostupné aj na domáce využitie.

Viac informácií o testovaní helikobaktera v článku: Helikobakter test

Helikobakter liečba

Liečba helikobaktera pylori sa dá praktikovať klasickou medicínskou formou, čo obnáša užívanie viacerých druhov antibiotík a následných testov na úspešnosť, či prípadnú neúspečnosť liečby. Vysoká rezistentnosť voči antibiotikám dostáva do popredia aj menej známe alternatívne spôsoby liečby, ktoré sú založené na prírodných látkach s antibiotickým účinkom.

Viac o tom, akými spôsobmi je možné sa zbaviť helikobaktera v článku: Helikobakter liečba


[cml_media_alt id='520']helikobakter test zadarmo[/cml_media_alt]

Pridaj komentár