Žalúdočné (*peptické) vredy sú zápalovým ochorením narúšajúcim sliznicu žalúdka, dvanástnika, pažeráku a okolia Meckelovho divertikulu. Vo väčšine prípadov sa výskyt žalúdočných vredov v organizme pripisuje infekcii helikobakterom pylori a pri neliečení môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ba dokonca až smrť.

[cml_media_alt id='299']žalúdočné vredy príznaky[/cml_media_alt]

Vedecké štúdie – aké sú príznaky a čo spôsobuje žalúdočné vredy?

Hoci sa v minulosti za príčinu vredov považoval najmä stres, ktorý bol s nimi spájaný zároveň ako hlavný príznak, dnešné vedecké štúdie ukazujú, že zväčša za výskytom žalúdočných vredov stojí infekcia baktériou helikobakter pylori a príznaky vredov sa dajú v mnohom stotožniť s príznakmi helikobaktera pylori.

Prítomnosť žalúdočných vredov v organizme možno spozorovať na základe viacerých prejavov. Najjasnejšie z týchto príznakov žalúdočných vredov sú: bolesť brucha reagujúca na príjem potravy (špeciálne oblasť nadbrušia t.j. oblasť brucha tesne pod hrudným košom), nadúvanie, pocit plnosti, zvýšenie slinenia, nevoľnosť až na zvracanie, strata chuti do jedla, zvracanie krvi, pálenie záhy, netypicky (hnilobou) páchnuca stolica.

Ľudia nad 45 rokov, ktorým sa tieto príznaky žalúdočných vredov prejavujú dlhšie ako 2 týždne, majú veľké riziko na výskyt vredu v organizme.

[cml_media_alt id='226']Test helicobacter pylori[/cml_media_alt]

Žalúdočné vredy diagnóza

Diagnóza žalúdočných, či dvanástnikových vredov sa robieva spravidla gastroskopiou, pričom ide o vizuálne identifikovanie prítomnosti, umiestnenia a závažnosti vredu. V prípade, že sa prítomnosť vredu v organizme nepotvrdí, tak môže mať tento spôsob diagnostiky ďalší význam pre odhalenie baktérie helikobakter pylori, ktorá vredy spôsobuje a vyznačuje veľmi sa podobnými príznakmi.

Žalúdočné vredy liečba

Liečba žalúdočných vredov ako ochorenia vyvolaného helikobakterom je podobná ako liečba samotného helikobaktera pylori – teda kombináciou viacerých antibiotík, ktoré majú viesť k odstráneniu infecie, zníženiu prejavov a napokon zahojeniu vredov. Zvláštnou kategóriou je poškodenie vredu, pri ktorom je nutný chirurgický zákrok pre zamedzenie krvácania vredu, čo by inak mohlo spôsobiť až smrť.

zaludocnevredy_prirodnaliecba

Masticha – prírodná terapia

Existuje však aj alternatívna liečba a výživové doplnky, ktoré dokážu zredukovať a zlikvidovať baktériu helikobakter pylori. Jednou z nich je aj vzácna živica z ostrova Chios – masticha, ktorá podľa posledných výskumov dokáže už po týždni užívania radikálne zmierniť príznaky žalúdočných vredov a po dlhšom užívaní ich aj úplne vyliečiť. Nesmiernou výhodou je, že Chioská masticha nemá žiadne vedľajšie účinky a je ju možné užívať neustále aj ako prevenciu. Viac sa dozviete na stránke mastichaterapia.sk

 

 

 

*Správne označenie pre vredové ochorenie je peptický vred, pretože sa môže vyskytovať aj v iných oblastiach než žalúdku (najčastejšie v dvanástniku), no bežným zaužívaným pomenovaním je žalúdočný vred bez ohľadu na miesto výskytu, preto sme sa tohto pomenovania držali aj na viacerých miestach tohto článku.

Zdroj:
Vedecké štúdie:
A double-blind controlled clinical trial of mastic and placebo in the treatment of duodenal ulcer.
Autor: Farhad Huwez

Helicobacter pylori infection – recent developments in diagnosis
Autor: Ana Isabel Lopes

Pridaj komentár