fbpx

Žalúdočné kŕče sú pomerne rozšírenou zdravotnou ťažkosťou, s ktorou sa stretol už pravdepodobne každý. Kŕče v žalúdku môžu nastať bezprostredne po jedle, kedy sa naše telo trápi s trávením, ale môžu byť aj príznakom vážnejšieho zdravotného problému. Mnohé závisí od toho, čo vyvoláva kŕče v bruchu, kedy sa objavujú kŕče, a či bývajú spojené aj s ďalšími ťažkosťami ako napríklad bolesti brucha, hnačky, alebo iné problémy s trávením (škvŕkanie, nadúvanie, pálenie v žalúdku).

Čo treba sledovať pri kŕčoch v žalúdku:

kŕče v žalúdkuPeriodicita kŕčov

  • kŕče sa vyskytli jednorázovo
  • kŕče sa opakujú pravidelne

Kedy nastávajú žalúdočné kŕče

  • kŕče pociťujete najčastejšie pred jedlom (nalačno)
  • kŕče v bruchu sa objavujú po jedle

Bývajú vaše žalúdočné kŕče spojené s ďalšími ťažkosťami?

Jednorázové žalúdočné kŕče

V zásade platí, že pokiaľ sa kŕče objavili len jednorázovo, pravdepodobne sa jedná o následok príjmu ťažkého jedla, s ktorým si žalúdok jednoducho nevie poradiť. V takomto prípade môže pomôcť podpora funkcie trávenia stimuláciou tvorby žalúdočných štiav.
Nápomocné bývajú rôzne probiotiká, mliečne výrobky s obsahom živých probiotických kultúr, alebo napríklad jablčný ocot.

Konzumácia 1lyžičky jablčného octu denne (ideálne ráno nalačno) vám upraví trávenie a zbaví vás nadbytočných kilogramov.

Opakované kŕče v bruchu spojené s ďalšími ťažkosťami

krce v bruchuPri pravidelne sa opakujúcich žalúdočných kŕčoch už treba sledovať aj to, či nastávajú skôr nalačno, alebo sa objavujú kŕče v bruchu po jedle, a či sú pocity žalúdočného diskomfortu sprevádzané aj ďalšími žalúdočnými ťažkosťami ako sú bolesti brucha a pod.
V takom prípade sa totižto môže jednať o infekciu žalúdočnou baktériou helikobakter pylori, ktorá negatívne vplýva žalúdočnú mikroflóru a tým spôsobuje ťažkosti s kŕčami a bolesťami.

Pozor na neliečenú infekciu helikobakterom a kŕče v žalúdku

Neliečenie infekcie helikobakterom vedie k množeniu tejto baktérie v žalúdku, následkom čoho dochádza k zhoršeniu celkovej funkcie trávenia, chronickej gastritíde (zápal žalúdka), či vredovým ochoreniam žalúdka.

Ak sa jedná o vredové ochorenie, umiestnenie vredu sa dá laicky určiť na základe toho, kedy sa bolesť objavuje:

  • kŕče a bolesti brucha nalačno – dvanástnikový vred
  • kŕče a bolesti brucha po jedle – žalúdočný vred

 


Najčastejšia príčina žalúdočných kŕčov = žalúdočná infekcia


Najčastejšia žalúdočná infekcia = baktéria helikobakter pylori (infikovaných je až 40% svetovej populácie, väčšina ľudí o tejto baktérii vo svojom žalúdku ani nevie a svoje ťažkosti pripisuje “zlému tráveniu”).


Priebeh neliečenej infekcie helikobakterom:

infekcia helikobakterom > žalúdočné kŕče, bolesti brucha > gastritída (zápal žalúdka) > žalúdočné vredy

žalúdočné kŕče helicobacter
Baktéria helikobakter pylori sa prejavuje žalúdočnými kŕčami

Takže v prípade, že máte žalúdočné kŕče opakovane a dlhodobo, je možné, že podľa uvedeného diagramu sa kvôli svojim kŕčom v bruchu nachádzate už na druhom stupni žalúdočnej infekcie a pri neliečení vám hrozí gastritída a následne vredové ochorenie žalúdka.


Ako podporiť zdravie žalúdka prírodnou cestou?

Chioská masticha je vzácna živica pochádzajúca z gréckeho ostrova Chios. Chioská masticha je súčasťou prírodného produktu Masticha Active, 100ks.

Masticha Active je:

✅ 100% prírodný produkt

✅ stará sa o vaše trávenie

✅ bez vedľajších účinkov

Masticha Active obsahuje chioskú mastichu a dve špeciálne kultúry – Saccharomyces boulardii a L. reuteri DSM17648. Vďaka ich spoločným účinkom patrí k najsilnejším produktom na trhu. Chioská masticha prispieva k zdraviu gastrointestinálneho systému. 

Masticha Active, 100ks

 

Pridaj komentár