Plynatosť, nafukovanie a nadúvanie sú hovorové pomenovania pre zdravotnú ťažkosť označovanú pojmom meteorizmus. Meteorizmus je stav, pri ktorom dochádza v tráviacom trakte ku kumulovaniu plynov následkom tráviacich procesov. Pri problémoch s plynatosťou je dôležité vedieť, že sa nejedná o samotné ochorenie, ale je to “len” príznak nejakej poruchy tráviaceho traktu. Najčastejšie je meteorizmus dôsledkom funkčnej dyspepsie alebo syndrómu dráždivého čreva.

Plynatosť – nafúknuté brucho a jeho príčiny

Základným faktom je, že tvorba plynov pri tráviacom procese je absolútne prirodzená. Problém nastáva vtedy, ak sa tieto plyny nadmerne hromadia a spôsobujú tzv. nafukovanie brucha. Jednoduchým prirovnaním možno povedať, že človek sa vtedy cíti, akoby mal v žalúdku balón plný plynov. Príčiny nafúknutého brucha okrem dlhodobých tráviacich ťažkostí môžu spočívať napríklad v konzumácii objemného jedla obsahujúceho zložky, ktoré počas trávenia vylučujú nadmerné množstvo plynov. Dôverne známe sú v tomto zmysle napríklad strukoviny.

Kedy nastáva nafukovanie po jedle

plynatosťNafúknuté brucho, plynatosť a nadúvanie sú typické obzvlášť po konzumácii týchto potravín:

 • strukoviny (fazuľa, šošovica, hrach)
 • kapustoviny (kapusta, kel, karfiol, brokolica)
 • cibuľoviny (cibuľa, cesnak, pór)
 • koreňoviny (cvikla, reďkovka)
 • droždie
 • pšenica
 • sýtené nápoje

Ich obmedzením síce znížite riziko nadmernej tvorby plynov v tráviacom trakte, ale pokiaľ ide o dlhodobejší tráviaci problém – napr. funkčnú dyspepsiu, tak zdroj problému stále pretrváva.

Ako zistíme, či je problém dlhodobejší? Objavuje sa opakovane a pravidelne.

Nadmerná plynatosť ako spoločenský problém

Nie je veľkým tajomstvom, že meteorizmus je prinajmenšom chúlostivý problém, keďže v spoločnosti môže zapríčiniť nepríjemné faux pas (fópa). Nafukovanie je síce možné zadržiavať aj myslou, ale len do momentu, pokiaľ to zvierač umožní. Ak sa táto hranica prekročí, nahromadené plyny sa vylúčia buď ústami (grganie), alebo konečníkom (prdenie).

Dôležité je upozorniť, že nie je vhodné snažiť sa zadržiavať vylučovanie plynov zakaždým, pretože inak by to mohlo vyústiť do chronickej poruchy trávenia.

Ďalšie problémy plynatosti – škvŕkanie v bruchu, bolesti brucha a podbruška, kŕče

meteorizmusAk nahromadené plyny z tráviaceho traktu nemôžu odísť prirodzene sami, obvykle dochádza k ďalším problémom. Najčastejšími z nich sú:

 • bolesti brucha, bolesti v podbrušku
 • škvŕkanie v bruchu
 • tlak v podbrušku
 • nafúknuté tvrdé brucho
 • kŕče v bruchu

Ako sa zbaviť plynatosti, nafukovania a nadúvania

Pomôžu mi lieky proti nadúvaniu a plynatosti?

Na začiatok je nutné upozorniť, že pri akejkoľvek liečbe by nám nemalo ísť o eliminovanie príznakov, ale príčiny zdravotného problému. Meteorizmus je vo všeobecnosti príznakom problematického trávenia. To značí, že v snahe o vyriešenie tohto problému je potrebné naštartovať správnu funkciu trávenia. V tomto ohľade sa môžu javiť ako nedostatočné napríklad aj lieky proti plynatosti, pretože problém riešia len dočasne. Pri dlhodobých problémoch s trávením sa meteorizmus opäť vráti.

Ako zlepšiť trávenie a odstrániť plynatosť nastálo?

Nesprávne trávenie býva často krát zapríčinené nedostatkom tráviacich štiav a enzýmov. Zlepšením trávenia môže byť odstránená plynatosť prirodzene bez väčších zásahov liekov do organizmu. Trávenie možno zlepšiť rôznymi spôsobmi:

 • užívanie probiotík – najčastejšími sú tie na báze laktobacilov, avšak určitej skupine ľudí môže práve laktóza škodiť, účinnou náhradou sú probiotiká kvasinkového typu napr. Saccharomyces boulardii

Náš tip: Masticha Active – obsahuje probiotikum Saccharomyces boulardii v kombinácii s Chioskou mastichou pre zdravé trávenie!

 • jablčný ocot – stimuluje tvorbu tráviacich štiav
 • bylinky – rozmarín, rasca, šalvia, fenikel
 • pohyb, šport – vyhýbať sa sedavému a ležavému životnému štýlu napomáha správnej peristaltike čriev, čo sa prejaví aj na stave trávenia

Meteorizmus – kedy je nutná návšteva lekára?

Liečba plynatosti nie je v lekárskej praxi obvyklá, nakoľko, ako sme spomínali, jedná sa skôr o príznak než samotný zdravotný problém. Avšak, neodkladná návšteva lekára je nutná v prípadoch, kedy je plynatosť / nadúvanie / nafukovanie spojené aj s tuhými kŕčovitými bolesťami brucha, zápchou, hnačkou alebo vracaním.

Pridaj komentár