fbpx

Plynatosť, nafukovanie a nadúvanie sú hovorové pomenovania pre zdravotnú ťažkosť označovanú medicínskym pojmom meteorizmus. Meteorizmus je stav, pri ktorom dochádza v tráviacom trakte ku kumulovaniu plynov následkom tráviacich procesov. Pri problémoch s plynatosťou je dôležité vedieť, že sa nejedná o samotné ochorenie, ale je to “len” príznak nejakej poruchy tráviaceho traktu. Najčastejšie je meteorizmus dôsledkom funkčnej dyspepsie alebo syndrómu dráždivého čreva.

Plynatosť – nafúknuté brucho a jeho príčiny

Základným faktom je, že tvorba plynov pri tráviacom procese je absolútne prirodzená. Problém nastáva vtedy, ak sa tieto plyny nadmerne hromadia a spôsobujú tzv. nafukovanie brucha. Jednoduchým prirovnaním možno povedať, že človek sa vtedy cíti, akoby mal v žalúdku balón plný plynov. Príčiny nafúknutého brucha okrem dlhodobých tráviacich ťažkostí môžu spočívať napríklad v konzumácii objemného jedla obsahujúceho zložky, ktoré počas trávenia vylučujú nadmerné množstvo plynov. Dôverne známe sú v tomto zmysle napríklad strukoviny. Preto sa strukoviny odporúčajú pred prípravou varením najskôr namočiť.

Plynatosť u žien

Je to zvláštne, ale meteorizmus postihuje najmä ženy. U tých sa pocit nafúknutého brucha prejavuje častejšie ako u mužov. Môže sa objaviť pred menštruačným cyklom, kedy mnoho žien pociťuje nafúknuté, napnuté brucho a s tým spojenú plynatosť.

Tiež meteorizmus súvisí so zadržiavaním vody tele, ktorá sa rovnako viac prejavuje u žien ako u mužov.

Najčastejším obdobím, kedy ženy trpia plynatosťou je obdobie tehotenstva. Vtedy je za plynatosť zodpovedný hormón progesterón, ktorý mierne spomaľuje trávenie a spôsobuje zvýšenú možnosť nafukovania. U mnohých žien trvá tento problém od počiatočných mesiacov tehotenstva a trvá až do pôrodu. Ženy v tehotenstve udávajú plynatosť ako tretiu najnepríjemnejšiu komplikáciu tehotenstva – po tvrdnutí bruchu a opúchaní končatín.

Kedy nastáva nafukovanie po jedle

plynatosťNafúknuté brucho, plynatosť a nadúvanie sú typické obzvlášť po konzumácii týchto potravín:

  • strukoviny (fazuľa, šošovica, hrach)
  • kapustoviny (kapusta, kel, karfiol, brokolica)
  • cibuľoviny (cibuľa, cesnak, pór)
  • koreňoviny (cvikla, reďkovka)
  • droždie
  • pšenica
  • sýtené nápoje

Ich obmedzením síce znížite riziko nadmernej tvorby plynov v tráviacom trakte, ale pokiaľ ide o dlhodobejší tráviaci problém – napr. funkčnú dyspepsiu, tak zdroj problému stále pretrváva.

Ako zistíme, či je problém dlhodobejší? Keď sa objavuje opakovane a pravidelne.

Nadmerná plynatosť ako spoločenský problém

Nie je veľkým tajomstvom, že meteorizmus je prinajmenšom chúlostivý problém, keďže v spoločnosti môže zapríčiniť nepríjemné faux pas (fópa). Nafukovanie je síce možné zadržiavať aj mysľou, ale len do momentu, pokiaľ to zvierač umožní. Ak sa táto hranica prekročí, nahromadené plyny sa vylúčia buď ústami (grganie), alebo konečníkom (prdenie).

Dôležité je upozorniť, že nie je vhodné snažiť sa zadržiavať vylučovanie plynov zakaždým, pretože inak by to mohlo vyústiť do chronickej poruchy trávenia.

Ďalšie problémy plynatosti – škvŕkanie v bruchu, bolesti brucha a podbruška, kŕče

meteorizmusAk nahromadené plyny z tráviaceho traktu nemôžu odísť prirodzene sami, obvykle dochádza k ďalším problémom. Najčastejšími z nich sú:

  • bolesti brucha, bolesti v podbrušku
  • škvŕkanie v bruchu
  • tlak v podbrušku
  • nafúknuté tvrdé brucho
  • kŕče v bruchu

Ako sa zbaviť plynatosti, nafukovania a nadúvania

Pomôžu mi lieky proti nadúvaniu a plynatosti?

Na začiatok je nutné upozorniť, že pri akejkoľvek liečbe by nám nemalo ísť o eliminovanie príznakov, ale o riešenie príčiny zdravotného problému. Meteorizmus je vo všeobecnosti príznakom problematického trávenia. To značí, že v snahe o vyriešenie tohto problému je potrebné naštartovať správnu funkciu trávenia.

Prvým a základným bodom, na ktorý častokrát zabúdame je samotná konzumácia jedla. Ľudia zabúdajú na to, ako správne jesť – stravujeme sa v zhone, často v stoji, bez dostatočne vyhradeného času. Pri tom jedlo nedostatočne pohryzieme, pri samotnom hltaní jedla sa príliš nadýchame vzduchu a podobne. Ak ste sa v týchto vetách našli, urýchlene tento zlozvyk zmeňte a snažte sa konzumovať s pokojom, s dostatočným časom a pomaly.

V tomto ohľade sa môžu javiť ako nedostatočné napríklad aj lieky proti plynatosti, pretože problém riešia len dočasne. Pri dlhodobých problémoch s trávením sa meteorizmus opäť vráti, preto je vhodné sa na liečbu tohto problému pozrieť komplexne.

Ako zlepšiť trávenie a odstrániť plynatosť nastálo?

Nesprávne trávenie býva častokrát zapríčinené nedostatkom tráviacich štiav a enzýmov. Zlepšením trávenia môže byť odstránená plynatosť prirodzene bez väčších zásahov liekov do organizmu.

Trávenie a správnu tvorbu tráviacich enzýmov možno upraviť rôznymi spôsobmi:

  • užívanie probiotík – najvhodnejšie sú tie na báze laktobacilov, avšak určitej skupine ľudí môže práve laktóza škodiť, účinnou náhradou sú probiotiká kvasinkového typu napr. Saccharomyces boulardii

Náš tip: Masticha Active – obsahuje probiotikum Saccharomyces boulardii a špeciálny kmeň L. reuteri DSM17648. Tieto aktívne látky v kombinácii s Chioskou mastichou pôsobia symbioticky.

  • jablčný ocot – stimuluje tvorbu tráviacich štiav a napomáha aj pri chudnutí. Pri nákupe jablčného octu si vyberajte nepasterizovaný a nefiltrovaný ocot, ideálne v bio kvalite
  • bylinky – rozmarín, rasca, šalvia, fenikel
  • pohyb, šport – vyhýbať sa sedavému a ležavému životnému štýlu napomáha správnej peristaltike čriev, čo sa prejaví aj na stave trávenia

Meteorizmus – kedy je nutná návšteva lekára?

Liečba plynatosti nie je v lekárskej praxi obvyklá, nakoľko, ako sme spomínali, jedná sa skôr o príznak niečoho iného, než samotný zdravotný problém. Avšak, neodkladná návšteva lekára je nutná v prípadoch, kedy je plynatosť / nadúvanie / nafukovanie spojené aj s tuhými kŕčovitými bolesťami brucha, zápchou, hnačkou alebo vracaním.

 

Pridaj komentár