fbpx

Gastritída čiže zápal žalúdka je veľmi nepríjemné a často tiež silne bolestivé ochorenia. Rozlišujeme ako akútnu gastritídu, tak chronickú. Ako zápalu žalúdka predísť, ako spoznať, či vás tento problém trápi a ako sa s ním čo najrýchlejšie vysporiadať?

 

Čo je gastritída a prečo k nej dochádza?

Náš žalúdok je obalený vrstvou hlienu, ktorá ho chráni predovšetkým pred žalúdočnými kyselinami. Pri gastritíde je táto hlienová vrstva narušená, pričom sa žalúdočná kyselina dostáva do styku so žalúdočným obalom. Môže potom dôjsť k jeho rozkladaniu a na obale žalúdka sa vytvárajú žalúdočné vredy. Gastritída väčšinou začína ako akútne ochorenie.

Jej príčinou môže byť stres či dlhodobé užívanie niektorých liekov, najmä tých na bolesť hlavy a reumatické ochorenia. Ak sa však akútna gastritída objavuje často, môže dôjsť k rozvinutiu na chronickú gastritídu. Tá môže byť tiež autoimunitného charakteru, prípadne môže vzniknúť ako dôsledok infekcie baktérie Helicobacter pylori. Chronická gastritída môže vzniknúť tiež po dlhodobom užívaní liekov ako je ibuprofen, acylpyrín či aspirín a rovnako sa vyskytuje u ľudí postihnutých chronickým alkoholizmom.

 

Ako spoznať rozvíjajúcu sa gastritídu?

Gastritída sa prejavuje rôzne a spočiatku často tak nepatrne, že máme tendenciu tieto príznaky prizerať. Ide väčšinou o pálenie záhy či žalúdka, plynatosť a nadúvanie, stratu chuti do jedla a nechutenstvo či bolesť v hornej časti brucha.

To, ako sa prejavuje gastritída, ľudia tiež často prisudzujú iným problémom – zápal žalúdka ich väčšinou napadne až ako posledný.

Kedy teda navštíviť lekára?

Rozhodne gastritídu nepodceňujte. Nejedná sa o obyčajnú „bolesť žalúdka zo stresu“! Ak sa u vás problémy spojené s žalúdkom objavujú dlhodobo a často, zájdite za praktickým lekárom či priamo za odborníkom – gastroenterológom. Vyšetreniu žalúdka sa nevyhýbajte.

Gastritída spôsobuje vredy v žalúdku, ktoré môžu prasknúť a spôsobiť vnútorné krvácanie. Pri vyšetrení u gastroenterológa sa najskôr kontroluje stav sliznice, podľa ktorého sa odhalia prípadné komplikácie a ich štádium. Zo stien žalúdka sa zvyčajne odoberie vzorka, ktorá sa pošle na histologické vyšetrenie. taktiež sa overuje, či je v žalúdku prítomná baktérie Helicobacter pylori.

Ako sa gastritída lieči?

Liečba akútnej gastritídy sa väčšinou zaobíde bez užívania liekov. Ak sa u pacienta objaví prvýkrát (či prvýkrát po dlhej dobe), stačí k jej úspešnému vyliečeniu len upravený jedálniček a predovšetkým odpočinok. Chronická gastritída sa už lieči ťažšie a bez liekov sa nezaobíde. Dôležité sú antacidá či inhibítory protónovej pumpy, ktoré pomáhajú tlmiť bolesť a predovšetkým znižujú tvorbu žalúdočných kyselín.

Bohužiaľ však dlhodobé užívanie týchto liekov so sebou prináša nepríjemné vedľajšie účinky ako sú bolestivosť či oslabené trávenie. Preto je vždy lepšie zamerať sa na prevenciu a predchádzať tak výskytu akútnej gastritídy. Chronická gastritída sa navyše môže pravidelne vracať, najmä vtedy, ak pacient nezmení svoj životný štýl a nevyvaruje sa stresu, zlému stravovanie či dlhodobé užívanie liekov alebo alkoholu.

Dá sa gastritíde účinne predísť?

Predovšetkým sa snažte vyhýbať veciam, ktoré gastritídu spôsobujú. Mnoho ľudí má tendenciu podceňovať stres, ale jeho vplyv na naše fyzické zdravie a predovšetkým dobrý stav žalúdka a tráviacej sústavy bol už niekoľkokrát účinne preukázaný. Snažte sa vyhýbať prílišnému užívanie analgetík, ak je to možné. Zápal žalúdka nemá šancu tam, kde je žalúdok zdravý a v dobrom stave. S tým vám môže pomôcť napríklad Chioská masticha. Masticha udržuje žalúdočné prostredie v poriadku a pomáha tiež pri infekcii baktériou Helicobacter pylori.

 

Pridaj komentár