fbpx

 

Určite to poznáte, žalúdok ako kameň, nechuť čokoľvek jesť a do toho ešte bolesti za hrudnou kosťou a pálenie záhy. Tak sa väčšinou prejavuje tráviaci problém laicky označovaný ako ťažoba na žalúdku. Tento stav môže spôsobiť mnoho faktorov, ktoré si vyžadujú správnu starostlivosť a prístup k zdraviu tráviaceho traktu.

Takýto stav môže mať viacero príčin od zlej životosprávy, cez alergie, až po infekciu žalúdočnými baktériami. Spoločné však majú jedno. Žalúdok nepracuje správne. Harmonicky fungujúci žalúdok a správne trávenie nikdy nepocítite žiadnymi pocitmi žalúdočného diskomfortu. Takže žiadny ťažký žalúdok, žiadne pálenie záhy, nadúvanie, ani nič podobné by sa objavovať nemalo. A keďže žalúdok je jedným z najcitlivejších orgánov v ľudskom tele (každú zmenu v ňom ihneď pocítite), o to citlivejšie by ste mali pristupovať k starostlivosti o jeho správne fungovanie. Jeho zdravie ovplyvňuje nielen kvalitu nášho života, ale aj celkové fungovanie imunitného systému a tráviaceho procesu.

ťažoba na žalúdku

Ťažoba na žalúdku – čo pomôže

Pri ťažobe žalúdka je dôležité ako prvé uvedomiť si, čo tieto nepríjemné pocity vyvolalo a snažiť sa túto príčinu ťažkostí odstrániť prirodzene. Nezabúdajte, že zdravie tráviaceho traktu závisí od každodenných návykov a stravy, ktorú prijímame. Ak sa problémy často opakujú, je dobré pristúpiť k dlhodobejším zmenám v živote, ktoré môžu priniesť úľavu.

  • Ak pociťujete ťažko na žalúdku po určitých liekoch, mali by ste ich vysadiť. Povedať o tomto probléme svojmu lekárovi a poradiť sa s ním ohľadom iného spôsobu liečby.
  • Ak sa objavuje ťažoba na žalúdku po jedle, treba sa “pozrieť do zrkadla” a spraviť úprimnú sebareflexiu svojho jedálnička a stravovacích návykov, prípadne nasadiť šetriacu diétu. Pozor však na náhle nárazové diéty! Tie môžu spôsobiť v organizme viac škody než osohu, pretože pôsobia na žalúdok šokovo. Nezabúdajte, že žalúdok je citlivý orgán, a preto si vyžaduje aj primeranú starostlivosť.
  • Ak za ťažobu žalúdka zodpovedá infekcia žalúdočnými baktériami, treba sa jej zbaviť. U ľudí s dlhotrvajúcimi tráviacimi problémami sa často objavuje žalúdočná baktéria Helikobakter pylori – odhaliť ju môžte aj domácim testom na helikobaktera, ktorý si vykonáte v pohodlí domova a môžete sa tak vyhnúť nepríjemnej gastroskopii. Liečba tejto infekcie prebieha medikamentózne – antibiotikami, ale zbaviť sa jej môžte aj rôznymi prírodnými prostriedkami – medzi ktoré patrí napríklad aloe vera, či chioská masticha. Prečítajte si aj článok: Zistite ako som sa zbavil helikobaktera bez antibiotík, prírodnou liečbou – mastichou.
  • Ak vám ťažko na žalúdku vyvoláva stres, mali by ste sa ho pokiaľ možno zbaviť a vyčistiť si hlavu. Pomôcť v tom môže pravidelný šport, prechádzky do prírody, výlety, alebo iné pohybové a relaxačné aktivity. Pomôcť vám môžu aj bylinkové čaje, ako je napríklad materina dúška, či užívanie CBD oleja. Relaxácia a mentálna pohoda sú kľúčové pre správne fungovanie tráviaceho traktu a celého organizmu.
tazko na zaludku co pomaha
Zdravá strava je základ bezproblémového trávenia.

Čo robiť, aby sa ťažoba na žalúdku nevrátila v budúcnosti

Pocity ťažkého žalúdka podobne ako iné tráviace problémy majú tendenciu opakovane sa vracať, pokiaľ neobmedzíme rizikové faktory na minimum. Najdôležitejšie je dodržiavať tieto zásady:

  • Vyhýbajte sa nezdravej, nevyváženej strave – sledujte svoj organizmus; všímajte si, čo vám robí ťažkosti a vyhýbajte sa tomu;
  • Pri jedle nepracujte, pri práci nejedzte – eliminujete tak vplyv stresových faktorov na tráviaci trakt počas jedenia;
  • Obmedzujte alkohol, cigarety a kávu – tieto návyky môžu výrazne zhoršiť zdravie žalúdka a spôsobiť dlhodobé tráviace problémy;
  • Podporte tvorbu žalúdočných kyselín – žalúdočné kyseliny sú zodpovedné za stav vášho trávenia; ak chcete, aby váš žalúdok pracoval správne, mali by ste podporiť tvorbu žalúdočných kyselín (pomôcť môžu napríklad probiotiká, jablčný ocot, či šťava z kyslej kapusty);
  • Očistite žalúdok od mikróbov a choroboplodných baktérií – hoci baktérie zohrávajú v procese trávenia dôležitú úlohu, nájdu sa medzi nimi aj také, ktoré žalúdku škodia (napr. Helikobakter pylori) a je nutné ich eliminovať.

Ako podporiť zdravie žalúdka prírodnou cestou?

Chioská masticha je vzácna živica pochádzajúca z gréckeho ostrova Chios. Táto prírodná látka má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri zmierňovaní žalúdočných problémov. Chioská masticha je súčasťou prírodného produktu Masticha Active, 100ks.

Masticha Active je:

  • ✅ 100% prírodný produkt
  • ✅ Stará sa o vaše trávenie
  • ✅ Bez vedľajších účinkov

Masticha Active obsahuje chioskú mastichu a dve špeciálne kultúry – Saccharomyces boulardii a L. reuteri DSM17648. Vďaka ich spoločným účinkom patrí k najsilnejším produktom na trhu. Chioská masticha prispieva k zdraviu gastrointestinálneho systému a podporuje prirodzenú rovnováhu mikroflóry v žalúdku.

Masticha Active, 100ks

Chcem vyskúšať prírodné riešenie

 

Pridaj komentár