Zbadali ste na sebe príznaky helikobaktera? V tom prípade sa môžte pozrieť, či ste absolvovali jednu z možných ciest jeho prenosu prv, než navštívite lekára. V tomto článku si teda povieme, ako sa prenáša helikobakter.

Helicobacter pylori prenos

Názory odborníkov na prenos helikobaktera sa v súčasnosti síce líšia, no ako všeobecne uznané môžme vymenovať dve hlavné cesty prenosu:
* ústa-ústa
* stolica-ústa

[cml_media_alt id='367']Helikobakter pylori prenos[/cml_media_alt]

Prenos helikobaktera „ústa-ústa“

Prenos helikobaktera pylori prvou cestou môže nastať, ak sa nakazíme od chorého človeka alebo zvieraťa infikovanými slinami. Infekcia slinami je možná buď priamo bozkávaním, alebo trebárs aj bezprostredným použitím neumytého riadu, či príboru po osobe, ktorá už helikobakter pylori v organizme má. S vekom sa logicky zvyšuje percento infikovaných, pretože čím sme starší, tým viac prichádzame do styku s novými ľuďmi. Dôležitým poznatkom tiež je, že infekciu môže prebrať len ten človek, ktorý nemá dostatočnú imunitu voči baktérii helicobacter pylori.

Ako sa dostane baktéria helikobakter pylori do slín?

Sliny sa infikujú tým spôsobom, že baktéria helikobakter pylori vystúpi zo žalúdka formou kyslých štiav do ústnej dutiny (napr. grgnutím). V ústnej dutine však prežije len bezprostredne po tomto výstupe (cca do 2minút od výstupu), nakoľko prirodzeným prostredím helikobaktera je kyslé prostredie, aké sa nachádza práve v žalúdku a nie neutrálne, ktoré máme v ústnej dutine.

Prenos helikobaktera „stolica-ústa“

Prenos helicobactera pylori druhou cestou t.j. stolica-ústa, inak zvaný aj fekálno-orálny spôsob nastáva, ak nedodržiavame zásady hygieny predovšetkým po vykonaní potreby. Vďaka tomuto spôsobu prenosu možno helikobakter pylori zaradiť medzi „choroby špinavých rúk„. V tomto prípade treba dávať obvzlásť pozor na deti, aby sa nestali obeťou nákazy.

[cml_media_alt id='368']Helicobacter pylori prenos[/cml_media_alt]

Prevencia proti prenosu helikobaktera

Vhodnou prevenciou proti infikovaní helikobaterom pylori určite je kvalitná hygiena po vykonaní potrieb a styku s ľuďmi. Nemenej dôležitá je hygiena ústnej dutiny – to obnáša vyplachovanie úst, umývanie zubov po jedle antibakteriálnou pastou a používanie ústnej vody. Ďalšou možnosťou, ako zamedziť baktérii helicobacter pylori, aby nás infikovala,  môže byť pravidelné užívanie prírodného produktu zvaného masticha. Tento produkt okrem iného napomáha vybudovať v organizme rezistentné prostredie voči helikobakterovi. Viac informácií o prírodnej mastiche sa dočítate v článku: Čo je to masticha

 

[cml_media_alt id='520']helikobakter test zadarmo[/cml_media_alt]

Helikobakter pylori (HP) označovaný aj helicobakter pylori, helicobacter pylori, heliobakter, či helikobacter je jednou z najrozšírenejších infekcií v dnešnej dobe.

Pridaj komentár