[cml_media_alt id='747']prírodná liečba helikobaktera[/cml_media_alt]Helikobakter pylori je žalúdočná baktéria spôsobujúca mnohé tráviace a žalúdočné ťažkosti. Liečba žalúdka pri nákaze touto baktériou sa bežne uskutočňuje kombináciou antibiotík a inhibítorov protónovej pumpy (lieky potláčajúce tvorbu žalúdočných štiav). Spravidla sa jedná o troj- či štvor-kombináciu silných liekov. Problémom takejto liečby sú negatívne vedľajšie účinky liekov – nadmerné opotrebovanie obličiek a pečene, či narušenie črevnej mikroflóry, ktorú je potrebné naprávať probiotikami. Z týchto dôvodov sa ľudia čoraz viac obracajú k prírodnej medicíne, šetrnej k ľudskému organizmu.

Spôsobov, ako zbaviť helikobaktera prírodne, je viacero. My vám v tomto článku predstavíme tie najčastejšie z nich. Patria k nim:

  • koloidné striebro
  • aloe vera
  • acidofilné mlieko
  • brokolica
  • probiotiká
  • masticha

Prírodné prostriedky pre odstránenie helikobaktera

Koloidné striebro

Koloidné striebro je roztok s nanočasticami striebra, ktorý má antibakteriálne účinky a používa sa predovšetkým na prečistenie organizmu. Tento roztok je určený aj na vnútorné použitie, preto môže antibakteriálne pôsobiť v žalúdku proti baktérii helikobakter pylori. Avšak pri užívaní koloidného striebra vzniká riziko Herxheimerovej reakcie, čo je zápalová reakcia organizmu na masívne vymieranie mikroorganizmov (baktérií). Najčastejšie sa objavuje pri kombinovaní koloidného striebra s antibiotikami. Taktiež si treba dávať pozor na nadužívanie tohto prípravku, inak môžu nastať vážne zdravotné problémy ako napríklad poškodenie obličiek.

Aloe vera

Aloe vera je rastlina, ktorá má prospešné účinky pre zdravie organizmu. Rôzne prípravky z aloe vera sa stali v poslednej dobe mimoriadne obľúbenými. Pôsobenie aloe vera v žalúdku napomáha regenerovať žalúdočnú sliznicu, upravovať pH žalúdka a ničiť baktérie – mimo iné aj helikobakter pylori.

Acidofilné mlieko

Acidofilné mlieko sa získava kysnutím. Obsahuje hojné množstvo kultúry Lactobacillus acidophilus, vďaka ktorej prispieva ku gastrointestiálnej mikroflóre. Acidofilné mlieko taktiež produkuje viaceré enzýmy a B-vitamíny, vďaka ktorým dosahuje priaznivé antimikrobiálne účinky v žalúdku.

Brokolica

Brokolica obsahuje látku sulforaphan, ktorá je známa svojimi antibakteriálnymi účinkami. Priaznivo sa podieľa na redukcii baktérie helikobakter pylori v žalúdku. Brokolica navyše produkuje rôzne enzýmy chrániace žalúdočnú sliznicu. Avšak vzhľadom na pomer účinných látok by bolo potrebné zjesť 1,5 kg surovej brokolice denne, aby sa dostavil požadovaný efekt pri eradikácii helikobaktera.

Probiotiká

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré napomáhajú zlepšovať stav črevnej mikroflóry. Podľa vedeckých správ tieto mikroorganizmy nedokážu odstrániť zo žalúdka nežiaduci patogén (helikobakter pylori), môžu však potlačiť jeho rast a vzniknutý zápal žalúdka. Vďaka tomu sú probiotiká vhodné aj ako prevencia pred ochoreniami žalúdka.

Masticha – priaznivé účinky potvrdzujú vedecké štúdie

Masticha z Chiosu je prírodný prípravok získavaný zo živice stromu Pistacia Lentiscus. Masticha obsahuje desiatky účinných látok, ktoré pôsobia antibakteriálne, antisepticky a antimykoticky. Prekvapivo účinne sa javia mastichové kapsuly pri postihnutí baktériou helikobakter pylori a tráviacich ťažkostiach, o čom hovoria mnohé vedecké štúdie a taktiež priaznivé skúsenosti užívateľov chioskej mastichy.

Ktorý prírodný prípravok zvoliť

Prehľad jednotlivých prípravkov napovedá, že každý z nich je do istej miery prospešný zdraviu. Avšak miera prospešnosti pri baktérii helikobakter pylori je rôzna. Kým niektoré z vyššie spomínaných prípravkov pôsobia proti helikobakterovi priamo, u iných sa jedná skôr o okrajové, preventívne, či nedostatočne účinné pôsobenie.
Ak by sme vám mali poradiť overený a dostatočne účinný prírodný spôsob eradikácie helikobaktera, ako smerodajné by sme považovali najmä priaznivé skúsenosti a účinnosť produktu. Na základe takéhoto porovnania sa nám javí ako najrozumnejšia voľba Chioská masticha, ktorá je určená priamo proti helikobakterovi a žalúdočným ťažkostiam v kombinácii s probiotikami vďaka ich preventívnemu efektu chrániacim organizmus pred následnou reinfekciou helikobakterom.

 

Zdroj:
Vedecké štúdie:
The effect of mastic gum on Helicobacter pylori: A randomized pilot study
Autor: George Giannakopoulos

Fourth-generation quinolones in the treatment of Helicobacter pylori infection: A meta-analysis.

Treatment of Helicobacter pylori infection: meeting the challenge of antimicrobial resistance 
Autor: Vasilios Papastergiou

 

Pridaj komentár