fbpx

Helicobacter pylori je baktéria spôsobujúca chronické ochorenia tráviaceho traktu. Najčastejšie hlási svoju prítomnosť v žalúdku bolesťami brucha, žalúdočnými kŕčmi a pálením záhy. Pri enormnom premnožení tejto baktérie dochádza ku gastritíde (zápal žalúdka), čo môže ďalej viesť k vredovým ochorením (žalúdočné / dvanástnikové vredy). V extrémnych prípadoch má táto baktéria za následok rozvoj rakoviny žalúdka.

Liečba tohto ochorenia sa považuje za pomerne náročnú pre organizmus, pretože prebieha užívaním viacerých druhov antibiotík a podporných liekov súčasne, čo má za následok časté vedľajšie účinky v podobe oslabenej imunity, či problémov so stolicou.

Helicobacter pylori je považovaný za chorobu špinavých rúk. Prevalencia sa drží na priemernej úrovni 40% svetovej populácie. O tom, že prevencia tohto ochorenia je viac než žiaduca niet pochýb. V tomto článku vám prezradíme, kto má nárok na diagnostiku v rámci prevencie zadarmo. Nahliadli sme za vás do odborných usmernení Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Možnosti diagnostiky infekcie Helicobacter pylori

  1. Invazívna

    Prebieha vyšetrením bioptickej vzorky získanej gastroskopicky, ak je gastroskopia medicínsky indikovaná. Laicky povedané – do žalúdka sa cez ústa zavádza hadička so sondou, prostredníctvom ktorej vyšetrujúci gastroenterológ kontroluje stav sliznice žalúdka a odoberá jej vzorku na laboratórny rozbor. Viac o tomto spôsobe diagnostiky sa dočítate v článku Ako prebieha gastroskopia.

  2. Neinvazívna – tu je na výber viacero možností neinvazívnej diagnostiky:

  • dychový test – porovnáva sa vzorka vydychovaného vzduchu pred vyšetrením s vzorkou vydychovaného vzduchu po vypití nápoja s C-ureou. Špecificita a senzitivita tohto spôsobu vyšetrenia je odhadovaná nad 90%. Dychový test nie je vhodný u nespolupracujúcich pacientov a u malých detí.
  • stanovenie antigénov Hp v stolici – v odbornom usmernení sa uvádza ako vhodný na prvotnú diagnostiku prítomnosti Hp, monitorovanie úspešnosti
    eradikácie a diagnostiku reinfekcie. Tento typ testu si môžte urobiť aj bez lekára – Hp Test zo vzorky stolice
  • sérologické vyšetrenie dôkazov protilátok voči Hp – jednoducho povedané “test z krvi”. Hoci má vysokú špecificitu, jeho senzitivita je nízka. Nie je testom určeným na diagnostiku aktuálnej infekcie Hp., ani na sledovanie pacientov po eradikačnej liečbe, pretože pozitívny výsledok neznamená prítomnosť aktívnej infekcie Hp.

Kto má nárok na preventívne vyšetrenie infekcie Helicobacter pylori z prostriedkov zdravotného poistenia?

Na základe verejného zdravotného poistenia sa plne uhrádzajú preventívne prehliadky,
a to jedná preventívna prehliadka poistenca od dovŕšenia 19., do konca 20. roku veku s
vykonaním dychového testu na Hp.
Zdroj – http://www.sgssls.sk/content/sgs/_files/pracovne-skupiny/HP-diagnostika-a-liecba.pdf

Takže v prípade, že máte medzi 19. a 20. rokom života, máte nárok na neinvazívne preventívne vyšetrenie infekcie Hp prostredníctvom dychového testu, pričom poplatky za vyšetrenie hradí zdravotná poisťovňa. V ostatných prípadoch musíte preventívne vyšetrenie hradiť z vlastného vrecka.

Pre všetkých, ktorí nespadajú do skupiny ľudí s možnosťou preventívnej diagnostiky u lekára zadarmo je dobrou správou dostupnosť inej formy neinvazívnych testov na stanovenie antigénu Helicobacter pylori. Konkrétne ide o testy zo vzorky stolice, ktoré môžte pokojne aplikovať aj v pohodlí vášho domova bez odbornej lekárskej pomoci. Presnosť týchto testov je pomerne vysoká, dostupné sú v každej dobrej lekárni a ich cena nie je finančnou záťažou pre vašu peňaženku.

Preventívna neinvazívna diagnostika je teraz dostupná pre každého
V prípade, že máte záujem o urýchlenú neinvazívnu diagnostiku, test zo vzorky stolice môžte získať napríklad v tomto certifikovanom internetovom obchode špecializujúcom sa na prírodné produkty pri infekcii Hp – www.mastichaterapia.sk

Pridaj komentár