Čo je pálenie záhy, príznaky pálenia záhy (refluxu)

palenie zahyPálenie záhy, pyróza, reflux – to všetko sú názvy pre jav, pri ktorom vystupuje žalúdočná kyselina zo žalúdku “nahor” do pažeráka a vyvoláva pálivú bolesť a tlak v oblasti hrudnej kosti a krku. Pálenie záhy je pomerne rozšírenou zdravotnou ťažkosťou. Podľa štatistík sa s týmto problémom stretlo až 30% svetovej populácie, pričom u 12% ľudí sa objavuje opakovane. V tomto článku priblížime podrobné informácie o tom, aké sú príčiny pálenia záhy, príznakoch refluxu, liečbe a najohrozenejších skupinách ľudí.

Koho postihuje pálenie záhy (reflux) najčastejšie

Medzi najčastejšie skupiny ľudí trpiace pálením záhy patria ľudia s nadváhou a obezitou, fajčiari, tehotné ženy a ľudia nedodržiavajúci zásady zdravej výživy. Taktiež nemožno opomínať ani skupiny ľudí, u ktorých dochádza k páleniu záhy v dôsledku zdravotných ťažkostí ako refluxná choroba žalúdka a infekcia žalúdočnou baktériou Helikobakter pylori.

Najčastejšie skupiny ľudí s refluxom (pálením záhy)

 • ľudia s nadváhou a obezitou
 • fajčiari
 • tehotné ženy
 • ľudia nedodržiavajúci zásady zdravej výživy
 • pacienti s refluxnou chorobou žalúdka a žalúdočnou baktériou helikobakter pylori

Pálenie záhy príčina

Zjednodušene by sa dalo povedať, že príčinou pálenia záhy sú žalúdočné šťavy. Žalúdočným šťavám nemožno uprieť v procese trávenia nezastupiteľnú úlohu, avšak okrem tráviacich enzýmov obsahujú aj agresívnu kyselinu chlorovodíkovú. Tá síce napomáha tráveniu, no ak sa dostane mimo prostredia žalúdka, ktorý je chránený sliznicou, tak môže dôjsť k problémom s pálením záhy.

Za hlavnú príčinu pálenia záhy teda možno označiť výstup žalúdočných štiav zo žalúdka do pažeráka, ktorý nie je chránený žalúdočnou sliznicou.

Čo spôsobuje pálenie záhy

Medzi faktory negatívne vplývajúce na pálenie záhy a zároveň také, ktoré je možné priamo a bez väčšej námahy obmedziť možno zaradiť nasledovné:

 • pálenie záhy pomocNevhodná strava
  Nevhodné sú príliš mastné, korenisté a dráždivé pokrmy, citrusové plody, sladkosti. Dobré je obmedziť takisto príjem sýtených, kofeínových a alkoholických nápojov.
 • Fajčenie
  Ako vo väčšine prípadoch týkajúcich sa zdravia, aj pri problémoch s refluxom spôsobuje fajčenie a príjem nikotínu zhoršenie stavu, preto je dobré sa ho vyvarovať.
 • Nesprávne stravovacie návyky
  Okrem prijímanej potravy si treba dať pozor aj na samotné stravovacie návyky. K zásadám správnych stravovacích návykov možno zaradiť uprednostnenie malých pokrmov, pomalé (nehltavé) jedenie, dôkladné prežúvanie potravy. S prihliadnutím na pálenie záhy nie je dobré ísť hneď po najedení ľahnúť si, či jesť tesne pred spaním.
 • Lieky
  Reflux môžu privodiť aj niektoré druhy liekov, najčastejšie k nemu dochádza pri nadužívaní antibiotík, či antidepresív.

Pálenie záhy pomoc

Ťažkosti s pálením záhy sú špecifické v tom, že môžu nastať aj bezprostredne po nevhodnej strave, ale môžu byť aj príznakom vážnejšieho zdravotného ochorenia. Z tohto dôvodu k refluxným problémom pristupujú ľudia rôznymi spôsobmi. Od rôznych babských rád, cez diéty, až po lekárom predpisovaným liekom. Poďme si predstaviť jednotlivé z nich:

Babské rady proti páleniu záhy

Babské rady proti páleniu záhy sú väčšinou založené na jednotlivých skúsenostiach ľudí. Zaujímavé na nich je najmä to, že čo pomohlo niekomu, inému pomôcť nemuselo. Ide teda o značne neoverenú metódu liečby pálenia záhy. Na internete sa nachádzajú rôzne domáce recepty proti páleniu záhy. Najčastejšie z nich sú tieto:

 • sóda bikarbóna
 • zázvorový čaj
 • jablčný ocot
 • horčica
 • mandle
 • aloe vera
 • minerálne vody (Fatra)

Lieky na pálenie záhy – sú vôbec prospešné?

Ďalšou možnosťou odstránenia problémov s refluxom je odborná pomoc. K návšteve lekára sa pacienti uchyľujú zväčša pokiaľ sú ich problémy dlhotrvajúce, prípadne sa pravidelne opakujú.

V medicínskej praxi sa proti páleniu bežne predpisujú antacidá a lieky na potlačenie tvorby žalúdočných štiav. Z logického hľadiska ideálne riešenie. Pálenie záhy totižto spôsobujú žalúdočné šťavy vystúpené zo žalúdka do pažeráka.

Obmedzenie tvorby žalúdočných štiav = obmedzenie pálenia záhy.
Veľkým problémom však je, že odstránením bolesti neodstraňujeme samotný problém / príčinu ochorenia.

reflux príznakyDokonca mnohé medicínske vedecké štúdie poukázali na fakt, že inhibítory protónovej pumpy (lieky na potlačenie tvorby žalúdočných štiav) neriešia problémy s pálením záhy, len ho dočasne zmiernia.

A zároveň druhou stranou mince je to, že takéto lieky môžu pri dlhšom užívaní napáchať v žalúdku viac škody než úžitku. Obmedzená tvorba žalúdočných štiav spomaľuje trávenie. Do organizmu následne nemusí prúdiť dostatok živín z potravy a môže dôjsť aj k úbytku na váhe. V extrémnych prípadoch môže nedostatočne natrávená potrava v žalúdku spôsobiť ďalšie nezanedbateľné zdravotné ťažkosti.

Pálenie záhy – čo pomáha naozaj

Ak sa chceme zbaviť príčiny pálenia záhy a nie len príznakov, tak si treba uvedomiť, kedy k páleniu zvyčajne dochádza.

 • pálenie záhy bezprostredne po jedle – môže znamenať nesprávnu funkciu trávenia, ktoré je potrebné podporiť a nie obmedziť liekmi. Prvá pomoc pri pálení záhy v tomto prípade môže byť užitie nejakého probiotika, prípadne jablčného octu, ktorý stimuluje tvorbu žalúdočných štiav, a tak napomáha správnej funkcii trávenia.
 • dlhodobé / opakujúce sa pálenie záhy – v mnohých prípadoch je spôsobené infekciou žalúdočnou baktériou Hp. Ako prvé odporúčame vykonať domáci Test na Hp. Skutočnú pomoc v tomto prípade predstavuje eradikácia tejto žalúdočnej baktérie. To je možné uskutočniť náročnou antibiotickou liečbou u gastroenterológa, príp. prírodnými alternatívami, z ktorých vyzdvihujeme najmä chioskú mastichu označovanú aj ako “zabijak helikobaktera”. Výhodou prírodných alternatív proti páleniu záhy je absencia negatívnych vedľajších účinkov a možnosť domácej terapie.
 

Pridaj komentár