fbpx

Vredy sa najčastejšie objavujú v oblasti žalúdka a dvanástnika (spoločne sú potom označované ako peptické vredy), postihnúť môžu ale tiež iné miesta tráviaceho traktu. Ako žalúdočné vredy potom bežne označujeme všetky vredy, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú. Čím sa vyznačujú a aká je ich súvislosť s infekciou helikobakter pylori?

Čo sú to žalúdočné vredy?

Žalúdočné vredy sú zápalovým ochorením oblasti žalúdka, dvanástnika, pažeráka či okolia Meckelovho divertikula. Vo väčšine prípadov sa žalúdočné vredy vytvoria v organizme, ktorý prešiel infekciou baktériou Helikobakter pylori. Ak sa táto infekcia nelieči, jej priebeh môže viesť až k tvorbe žalúdočných vredov a v najhoršom prípade končia aj rakovinou žalúdka. Žalúdočné vredy samy o sebe ale tiež môžu predstavovať smrteľnú hrozbu, a to v prípade krvácania do žalúdka spôsobeného ich nečakaným prasknutím.

Aké sú príznaky žalúdočných vredov?

Vzhľadom na to, že žalúdočné vredy vznikajú často ako dôsledok infekcie baktériou Helikobakter Pylori, sú ich príznaky veľmi podobné. To, či sa v organizme vyskytujú žalúdočné vredy, možno ale najlepšie poznať podľa niekoľkých signálov. Ak na sebe pozorujete viac z nasledujúcich príznakov a to po dobu dlhšiu ako 14 dní, navštívte čo najskôr svojho lekára kvôli vyšetreniu žalúdka. Zvlášť rizikovou skupinou sú v tomto prípade ľudia starší ako 45 rokov.

Toto sú hlavné príznaky žalúdočných vredov:

  • Bolesť brucha a zvlášť v oblasti tesne pod hrudným košom počas prijímania potravy
  • Nadúvanie a pocit plnosti
  • Nevoľnosť
  • Nadmerné slinenie
  • Strata chuti do jedla
  • Vracanie krvi
  • Pálenie záhy
  • Hnilobne páchnuca stolica

Ako sa žalúdočné vredy diagnostikujú?

Žalúdočné vredy sa najčastejšie potvrdzujú gastroskopiou – lekárskym vyšetrením, počas ktorého je do žalúdka zavedená hadička so sondou. Tá zisťuje prítomnosť a prípadne tiež umiestnenie či závažnosť žalúdočného vredu. Ak sa jeho výskyt nepotvrdí, možno vďaka tomuto vyšetreniu aspoň odhaliť príčinu vašich zdravotných ťažkostí, ktorú môže byť napr. zápal žalúdka či infekcia baktériou Helikobakter Pylori.

Prevencia žalúdočných vredov

Najdôležitejšie je z hľadiska prevencie pozorne sledovať všetky žalúdočné problémy a venovať im dostatočnú pozornosť. Snažte sa tiež vo svojom žalúdku a celom tráviacom trakte vytvoriť zdravé prostredie, a to vyváženou stravou či vhodnými potravinovými doplnkami.

Ako ideálna prevencia žalúdočných vredov sa odporúča užívať Chioskú mastichu. Tento čisto prírodný produkt obsahuje antibakteriálne látky, ktoré telo chránia pred baktériami a ich infikovaním.

 

Pridaj komentár