fbpx

Žalúdočné (*peptické) vredy sú zápalovým ochorením, ktoré vzniká na sliznici žalúdka, dvanástnika, pažeráku a okolia Meckelovho divertikulu. Vo väčšine prípadov sa výskyt žalúdočných vredov v organizme spája s infekciou helicobakterom pylori (zdroj). Žalúdočné vredy pri neliečení môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, ba dokonca až smrť.

zaludocne_vredy
Vedecké štúdie – aké sú príznaky a čo spôsobuje žalúdočné vredy?

Hoci sa v minulosti za hlavnú príčinu vredov považoval najmä zvýšený stres, fajčenie, zlá životospráva a tieto faktory boli spájané s ich náhlym vznikom, dnešné vedecké štúdie ukazujú, že až v 80% sa za výskytom žalúdočných vredov skrýva infekcia baktériou helikobakter pylori. V prípade dvanástnikových vredov je infekcia helikobakterom prítomná až vo viac ako 95% prípadoch. Preto sa príznaky prítomnosti žalúdočných vredov dajú vo väčšine prípadov stotožniť s príznakmi a prejavmi infekcie helikobakterom pylori.

Prítomnosť žalúdočných vredov v organizme možno spozorovať na základe viacerých prejavov. Najjasnejšie z príznakov žalúdočných vredov sú tieto:

  • bolesť brucha reagujúca na príjem potravy – t.j. bolesti brucha sa pri dvanástnikových vredoch prejavujú intenzívnejšie vtedy, keď je človek hladný a po najedení sa jemne utlmia. Často sa bolesti prejavujú v noci. Pre žalúdočné vredy je typická bolesť v nadbruší, čo je oblasť brucha tesne pod hrudným košom a to v čase po jedle – hneď po najedení sa alebo o pár hodín po jedle.
  • Ďalšími príznakmi, ktoré vás môžu upozorniť na problém so žalúdočnými vredami alebo helikobakterom sú nadúvanie, pocit plnosti, zvýšenie slinenia, nevoľnosť až na zvracanie, strata chuti do jedla, zvracanie krvi, pálenie záhy, netypicky (hnilobou) páchnuca stolica.

Ľudia nad 45 rokov, ktorým sa vyššie spomenuté príznaky žalúdočných vredov prejavujú dlhšie ako 2 týždne, by sa mali mať na pozore oveľa viac. Pravdepodobnosť, že sa v ich tele vyskytujú žalúdočné vredy je niekoľkonásobne vyššia ako u mladších vekových kategórii.

[cml_media_alt id='226']Test helicobacter pylori[/cml_media_alt]Za vznik žalúdočných a dvanástnikových vredov je zodpovedná strata rovnováhy medzi ochrannými a útočnými látkami v tráviacom trakte – vredy vznikajú po premnožení žalúdočných štiav a zlyhaní prirodzených ochranných funkcií tráviaceho traktu. Tomuto stavu pomáha zlá životospráva, príliš korenené jedlá, nepravidelné stravovanie.

 

Žalúdočné vredy – určenie diagnózy

Diagnóza žalúdočných, či dvanástnikových vredov sa robieva spravidla gastroskopiou – teda sondou, ktorú vám zavedú do tráviaceho traktu, pričom lekár týmto spôsobom vizuálne identifikuje prítomnosť, umiestnenie a tiež veľkosť a závažnosť žalúdočného alebo dvanástnikového vredu. V prípade, že sa prítomnosť vredu v organizme vyšetrením nepotvrdí, tak môže mať tento spôsob diagnostiky ďalší význam aj pre prípadné odhalenie baktérie helikobakter pylori, ktorá vredy spôsobuje a vyznačuje veľmi sa podobnými príznakmi.

Žalúdočné vredy liečba

Prejavy žalúdočných vredov sú v prvých fázach ochorenia nepatrné a často ich pacienti pripisujú bežným tráviacim ťažkostiam a neskúmajú svoje nepríjemné pocity hlbšie, snažia sa odstrániť príznaky, ktoré ich trápia jednoduchými domácimi postupmi – napríklad dávkovaním jedlej sódy, alebo nakupovaním helicidov. Tieto spôsoby domácej liečby však neliečia príčinu ochorenia, len jej prejavy a preto takúto liečbu na odstránenie problémov neodporúčame.

Ak vredy prerastú do väčšieho problému, môže byť na ich liečbu už neskoro. Neliečené vredy môžu viesť k vzniku rakoviny žalúdka, alebo aj k prasknutiu vredu, kedy je nutný chirurgický zákrok, aby sa zamedzilo krvácaniu vredu do brušnej dutiny, čo by mohlo spôsobiť aj smrť. Príznakom krvácajúceho vredu je tmavá, čierna až čiernokrvavá stolica alebo vracanie krvi.

Neliečenie dvanástnikových vredov môže zapríčiniť zastavenie trávenia, čo sa v kritických štádiách prejavuje neprijímaním potravy, neskôr vracaním po jedle.

Liečba žalúdočných vredov ako ochorenia vyvolaného helikobakterom je podobná ako liečba samotného helikobaktera pylori – teda kombináciou viacerých antibiotík, ktoré majú viesť k odstráneniu infekcie, zníženiu prejavov a napokon zahojeniu vredov.

Masticha – prírodná terapia

Existuje však aj alternatívna liečba a výživové doplnky, ktoré dokážu zredukovať a zlikvidovať baktériu helikobakter pylori a teda aj zamedziť jej rozmnožovaniu, ktorá môže viesť až k tvorbe žalúdočných vredov. Jednou z prírodných spôsobov liečby helikobaktera je aj vzácna živica z ostrova Chios – masticha, ktorá podľa posledných výskumov dokáže už po týždni užívania radikálne zmierniť príznaky žalúdočných vredov a po dlhšom užívaní ich aj úplne vyliečiť. Nesmiernou výhodou tejto liečby je to, že Chioská masticha nemá žiadne vedľajšie účinky a je ju možné užívať aj ako prevenciu, alebo už od prvých príznakov žalúdočných problémov, kedy ešte nie sú žalúdočné vredy rozšírené a šanca na úplné vyliečenie je najvyššia. Podľa skúsenosti zákazníkov je najvhodnejšie užívať mastichové prípravky, ktoré obsahujú probiotickú kvasinku Saccharomyces Boulardii.

*Správne označenie pre vredové ochorenie je peptický vred, pretože sa môže vyskytovať aj v iných oblastiach než žalúdku (najčastejšie v dvanástniku), no bežným zaužívaným pomenovaním je žalúdočný vred bez ohľadu na miesto výskytu, preto sme sa tohto pomenovania držali aj na viacerých miestach tohto článku.

Zdroje použité v článku:
Vedecké štúdie:
1. A double-blind controlled clinical trial of mastic and placebo in the treatment of duodenal ulcer.
Autor: Farhad Huwez

2. Helicobacter pylori infection – recent developments in diagnosis
Autor: Ana Isabel Lopes

3. Peptic Ulcer Disease Associated with Helicobacter pylori Infection

Autor: Yeo SH, Yang CH

4. The prevalence of Helicobacter pylori in peptic ulcer disease

Autor: Kuipers EJ


 

One thought on “Helikobakter a žalúdočné vredy”

Pridaj komentár