Baktéria helikobakter pylori ako infekcia napádajúca oblasť žalúdka a dvanástnika spôsobuje v našom organizme prioritne žalúdočné problémy, ktorými trpí v dnešnej dobe veľké percento populácie. V tomto článku si povieme niečo viac o tom, aké konkrétne problémy môže táto baktéria spôsobovať a čo všetko z toho môže vzísť.

Helikobakter v žalúdku

Ako sme už napísali žalúdočné ťažkosti sa prejavujú u značného percenta svetovej populácie. Mnoho z týchto ťažkostí býva spôsobených práve helikobakterom pylori, a teda ak trpíte nejakými prejavmi žalúdočných problémov, je veľmi pravdepodobné, že vás infikovala baktéria helicobakter pylori. Štádium, kedy pociťujeme závažnejšie bolesti žalúdka, nevoľnosť, či slabosť organizmu spôsobenú problémami s trávením rozhodne netreba brať na ľahkú váhu, pretože helikobakter pylori sa výraznejšie prejavuje navonok až po pokročilej infekcii organizmu. (pozn. odporúčame článok o všetkých prejavoch helikobaktera, aby ste ho vedeli indentifikovať aj v počiatočnom štádiu – nie až s výraznejšími žalúčočnými problémami: helikobakter príznaky)

[cml_media_alt id='343']Bolesť žalúdka[/cml_media_alt]

Žalúdočné problémy a ťažkosti

Ak ste sa dostali do štádia, že trpíte dlhšiu dobu bolesťami žalúdka, no nie ste si istý infekciou helikobakterom pylori – trebárs aj z dôvodu, že ste neabsolvovali nijakú z ciest prenosu helikobaktera, tak musíme podotknúť, že intenzita vonkajších prejavov helikobatera môže byť rôzna a veľmi závisí aj od imunitného systému každého človeka osobitne.

V zásade však platí, že žalúdočné problémy neprídu sami od seba, ale majú nejaký dlhodobejší podklad. Teda obranyschopnosť žalúdka, či sliznice žalúdka mohla byť narúšaná dlhšiu dobu, no navonok sa prejavila až teraz. Sprievodnými javmi žalúdočných ťažkostí pri infekcii helikobakterom sú: nevoľnosť, bolesť žalúdka, pocity na zvracanie, nechutenstvo, pocit zlého a nedokonalého trávenia, „pálenie záhy“, zapáchajúci dych.

[cml_media_alt id='345']Masticha a žalúdočné vredy[/cml_media_alt]

Vážnejšie ochorenia spôsobené helikobakterom

Prehliadanie týchto žalúdočných problémov by sa mohlo neskôr javiť ako kritické z dôvodu možnej postupujúcej infekcie helikobakterom. Tá totižto nekončí len u bolesti žalúdka, či riedkej stolice, ale pokračuje k zápalovým a vredovým ochoreniam žalúdka a dvanástnika, ba dokonca neskôr až rakovine žalúdka. Proti takýmto pokročilejším fázam ochorenia samozrejme treba postupovať v súlade s určením ošetrujúceho lekára, čo sa pravdepodobne odzrkadlí v naordinovanej trojkombinácii antibiotík.

Zaujimavosťou v tomto prípade je to, že účinky antibiotík sú v podstate porovnateľné v prejavmi helikobaktera v žalúdočných problémoch, teda spôsobujú hnačky, kŕče a celkovú slabosť. To je spôsobené tým, že antibiotiká nerozlišujú medzi užitočnými a škodlivými baktériami v organizme, ale eliminujú ich všetky bez rozdielu. Takže aj takýto spôsob liečby môže u nás vyvolať istý stupeň žalúdočných ťažkostí, preto odporúčame pozorne sledovať vlastný organizmus a pri akýchkoľvek problémoch si uvedomiť, že niečo vnútri asi nie je v poriadku a naladiť sa na zdravšiu životosprávu, či úpravu nášho jedálnička. K tomu vám poskytujeme pár tipov v článku o zásadách zdravého stravovania a výživy pri infekcii helikobakterom.

 

[cml_media_alt id='520']helikobakter test zadarmo[/cml_media_alt]

Pridaj komentár