Obsah článku
Baktéria helikobakter pylori ako infekcia napádajúca oblasť žalúdka a dvanástnika spôsobuje v našom organizme hlavne problémy, ktoré súvisia so žalúdkom. Žalúdočné a tráviace problémy sú dnes najčastejšou príčinou návštevy dospelého človeka u všeobecného lekára. V tomto článku si povieme niečo viac o tom, aké konkrétne problémy môže spôsobovať baktéria HP usídlená v žalúdku a čo môže jej premnoženie spôsobiť.
Helikobakter v žalúdku
Ako sme už napísali žalúdočné ťažkosti sa prejavujú u značného percenta svetovej populácie. Mnoho z týchto ťažkostí býva spôsobených práve helikobakterom pylori, a teda ak trpíte nejakými prejavmi žalúdočných problémov, je veľmi pravdepodobné, že vás infikovala baktéria helicobakter pylori. Štádium, kedy pociťujeme závažnejšie bolesti žalúdka, nevoľnosť, či slabosť organizmu spôsobenú problémami s trávením rozhodne netreba brať na ľahkú váhu, pretože helikobakter pylori sa týmito príznakmi prejavuje až vo chvíli, keď je už v pokročilejšom štádiu infekcie a kedy je aj jeho eradikácia náročnejšia. (pozn. odporúčame článok o všetkých prejavoch helikobaktera, aby ste ho vedeli identifikovať aj v počiatočnom štádiu – nie až s výraznejšími žalúdočnými problémami: helikobakter príznaky)
Foto: Helicobacter pylori, zdroj: wikipedia
Žalúdočné problémy a ťažkosti
Ak ste sa dostali do štádia, že trpíte dlhšiu dobu bolesťami žalúdka, no nie ste si istý infekciou helikobakterom pylori – trebárs aj z dôvodu, že ste neabsolvovali nijakú z ciest prenosu helikobaktera, tak musíme podotknúť, že intenzita vonkajších prejavov helikobatera môže byť rôzna a veľmi závisí aj od imunitného systému každého človeka osobitne.
V zásade však platí, že žalúdočné problémy neprídu sami od seba, ale majú nejaký dlhodobejší podklad. Teda obranyschopnosť žalúdka, či sliznice žalúdka mohla byť narúšaná dlhšiu dobu, no navonok sa prejavila až teraz. Sprievodnými javmi žalúdočných ťažkostí pri infekcii helikobakterom sú: nevoľnosť, bolesť žalúdka, pocity na zvracanie, nechutenstvo, pocit zlého a nedokonalého trávenia, „pálenie záhy“, zapáchajúci dych.
Vážnejšie ochorenia spôsobené helikobakterom
Prehliadanie týchto žalúdočných problémov by sa mohlo neskôr javiť ako kritické z dôvodu možnej postupujúcej infekcie helikobakterom. Tá totižto nekončí len u bolesti žalúdka, či riedkej stolice, ale pokračuje k zápalovým ochoreniam žalúdka a dvanástnika (gastritída), tvorbe žalúdočných a dvanástnikových vredov, ba dokonca neskôr až rakovine žalúdka (zdroj). Proti takýmto pokročilejším fázam ochorenia samozrejme treba postupovať v súlade s určením ošetrujúceho gastroenterológa, čo sa pravdepodobne odzrkadlí v naordinovanej trojkombinácii antibiotík.
Zaujimavosťou v tomto prípade je to, že nežiadúce účinky, ktoré vyplývajú z užívania antibiotík proti infekcii HP sú v často porovnateľné v prejavmi helikobaktera, teda spôsobujú hnačky, kŕče v žalúdku a celkovú slabosť. To je spôsobené tým, že antibiotiká nerozlišujú medzi užitočnými a škodlivými baktériami v organizme, ale eliminujú ich všetky bez rozdielu. Preto je odporúčané pri akejkoľvek liečbe antibiotikami užívať probiotiká, ktoré chránia prospešné baktérie v žalúdku. Pri klasických probiotikách je dôležité udržať časový odstup od užitia antibiotiká, inak je ich efekt zbytočný. My odporúčame pri antibiotickej liečbe užívať produkty, ktoré obsahujú nové druhy probiotík – tzv. probiotické kvasinky, napríklad Saccharomyces boulardii, ktorá pôsobí v súčinnosti s antibiotikami a tie neovplyvňujú jej činnosť. Túto probiotickú kvasinku spolu s účinnou protizápalovou látkou mastichou, ktorá tiež pôsobí priaznivo na eradikáciu helikobaktera nájdete v produkte Masticha Active.
Zdroje použité v článku:
- H. Pylori and Stomach Cancer – https://www.webmd.com/cancer/hpylori-stomach-cancer
- What Is H. pylori? – https://www.webmd.com/digestive-disorders/h-pylori-helicobacter-pylori#1