Žalúdok je nepokojný a doslova páli. Drví vás neustály hlad, aj keď máte paradoxne pocit plnosti, prípadne ste práve po jedle. K tomu všetkému sa hlási nevoľnosť a únava. Pri takýchto a ďalších príznakoch môžete byť nakazený baktériou helikobakter pylori, ktorá vaše príznaky spôsobuje.
Existuje niekoľko spôsobov diagnostiky tohto ochorenia – tie sme priblížili v článku, ktorý je venovaný testovaniu infekcie – či už medicínskou gastroskopiou, alebo domácimi metódami na testovanie, keďže aj tie sú už dnes veľmi presné. Ak vám bola infekcia diagnostikovaná, existuje niekoľko spôsobov eradikácie helikobaktera. V tomto článku sa budeme venovať osvedčeným lekárskym prístupom, aj metódam zlepšenia zdravotného stavu pomocou iných prípravkov a doplnkov stravy.
Antibiotiká a helikobakter pylori
Liečenie u lekára závisí od výsledku diagnostiky a stupňa infekcie. Inými slovami, čím väčšie žalúdočné problémy máte, tým tvrdšia a silnejšia bude liečba. V každom prípade lekárska veda siaha po liečbe antibiotikami, dokonca ich niekoľkonásobnej kombinácií.
Existuje niekoľko spôsobov a kombinácií liečby, a to:
Štandardná
– založená na trojkombinácii antibiotík – trvá 7 dní
– založená na štvorkombinácii antibiotík – trvá 7 až 10 dní.
Sekvenčná
– pacient strieda dva druhy antibiotík
Liečba antibiotikami je ešte stále najčastejšou metódou liečby infekcie HP. V poslednom desaťročí sa hovorí všeobecne o vysokom užívaní antibiotík na liečbu rôznych ochorení, čo spôsobuje čoraz vyššiu odolnosť baktérií voči liečbe antibiotikami, mnohé choroby sa stali úplne rezistentné voči takejto liečbe.
Štúdie z posledných rokov hovoria o tom, že v čoraz viac krajinách sveta je vysoká rezistentnosť antibiotík predovšetkým z radu Klaritromycín a metrodinazol. V krajinách ako je Čína rezistentnosť dosahuje až 52%, pričom v Európe sú výsledky rôzne, hovorí sa o cca 9-30% rezistentnosti na liečbu antibiotikami.
Pacienti rezistentní na liečbu antibiotikami ostávajú aj po prvej trojkombinácii liekov v nákaze, u nich nasledujú potom ďalšie spôsoby liečby – pridávajú sa iné typy antibiotík a dlhšia doba užívania. Liečba antibiotikami trvá niekoľko týždňov, počas ktorých sa u mnohých pacientov môžu objaviť nepríjemné nežiadúce účinky súvisiace s oslabením celkovej vnútornej mikroflóry. Antibiotiká ničia aj baktérie, ktoré sú pre telo prospešné. Preto sa k antibiotickej liečbe odporúča užívanie probiotík. Ak hľadáte probiotiká, ktorých účinky nie sú tlmené antibiotikami, siahnite po probiotickej kvasinke Saccharomyces boulardi.
Časť pacientov infikovaných h.pylori odmieta antibiotickú liečbu kvôli alergiám, nepríjemným skúsenostiam, či práve z nutnosti eliminovať užívanie antibiotík v celospoločenskom merítku. Títo pacienti, zvlášť, ak ich problémy nie sú urgentné, príznaky sú znesiteľné a infekcia bola odhalená včas, majú motiváciu siahať po alternatívnych spôsoboch liečby helicobaktera z rady prírodných prostriedkov. Existujú stovky štúdií zameraných na najrôznejšie druhy rastlín, ktoré svojimi antibiotickými vlastnosťami pomáhajú k odstráneniu helicobaktera, prípadne k jeho ďalšiemu nerozmnožovaniu v prostredí žalúdka. Medzi tie, ktoré sú najviac preskúmané patrí cesnak, brokolica, zelený čaj, propolis, masticha – živica zo stromu Pistacius Lentiscus, ktorú Gréci označujú ako zabijak helikobaktera.
Liečba helikobaktera – prírodná forma
Masticha Active s účinnou látkou mastichou zharmonizuje žalúdok a nemá žiadne vedľajšie účinky. Redukuje žalúdočné vredy, ktoré môžu prerásť až do rakoviny žalúdka. Mastichu užívali Gréci oveľa skôr, než bol helikobakter objavený. Tlmila a odstraňovala žalúdočné problémy stáročia dozadu, preto jej generácie Grékov skutočne dôverujú.
Zdroje použité v článku:
-
Exploring alternative treatments for Helicobacter pylori infection, Guadalupe Ayala, Wendy Itzel Escobedo-Hinojosa
2 thoughts on “Helikobakter pylori – Liečba”