Obsah článku
Ak ste na sebe spozorovali príznaky helikobaktera a je možné, že ste absolvovali nejakú z ciest prenosu helikobaktera, tak je vhodné zistiť, či ste skutočne boli infikovaný baktériou helikobakter je potrebné urobiť nepríjemnú diagnostiku gastroskopiou u vášho lekára alebo si v pohodlí domova urobiť domáci test na helikobaktera. Aké sú však ďaľšie v súčasnosti najpoužívanejšie možnosti diagnostiky baktérie helikobaktera pylori v organizme, si povieme v nasledujúcom článku.
Test na helicobacter pylori
Test na helicobacter pylori možno robiť spravidla viacerými formami, a to:
- Žalúdočná sonda – gastroskopia
- Vyšetrenie z dychu
- Vyšetrenie zo stolice
- Odber krvi
Žalúdočná sonda
Test na helicobacter pylori žalúdočnou sondou inak zvaný aj gastroskopia možno slovami odborníkov zaradiť medzi endoskopické vyšetrenia.
Priebeh diagnostiky helikobaktera pylori je nasledovný: do žalúdka sa cez ústnu dutinu zavedie sonda, ktorou lekár pozoruje vnútro žalúdka. Ďalej test pokračuje odobraním kúska sliznice zo žalúdka (biopsia), ktorý sa dáva na rozbor. Hoci sa tento spôsob diagnostiky helikobaktera pylori považuje za najnepríjemnejší, zároveň je pravdepodobne najosožnejší, pretože sondou môže vyšetrujúci lekár okrem nákazy helikobakterom odhaliť aj žalúdočné vredy, či krvácanie spôsobené helikobakterom pylori a v takom prípade môže začať liečbu okamžite.
Vyšetrenie z dychu
Ďalšou možnosťou ako spraviť test helicobactera pylori je vyšetrenie z dychu. Tento test pozostáva z viacerých fáz: pacient musí byť niekoľko hodín nalačno, následne vypije určené tekutiny na test určené a po uplynutí nejakej doby sa pacient podrobí vdychovaniu do špeciálneho prístroja, ktorý vyhodnotí výsledok testu. Dĺžku tohto testu možno počítať spravidla v hodinách. Ak si toto vyšetrenie hradí sám pacient, tak je finančne náročnejšie.
Vyšetrenie zo stolice
Vyšetrenie zo stolice je asi najjednoduchší test na helicobaktera pylori. Používa sa naň tester, ktorým sa detekuje vzorka stolice. V dnešnej dobe možno tento test robiť aj v pohodlí vlastného domova, pretože ho možno voľne zakúpiť v lekárňach alebo na internete. Tento test na helikobaktera pylori sa uplatňuje najmä po liečbe helikobaktera a zisťuje sa ním úspešnosť predchádzajúcej liečby. Účinnosť tohto testu je porovnateľná s dychovým testom a vykazuje viac ako 90% účinnosť.
Odber krvi
Odber krvi ako test helikobaktera pylori bol kedysi bežne vykonávaný, no v súčasnosti sa čoraz viac zavrhuje. Počas diagnostiky helicobaktera sa zo vzorky krvi zisťuje, či má človek v tele protilátky proti helikobakterovi. Takýto spôsob testovania sa aktuálne považuje za nepresný z viacerých dôvodov, z ktorých uvedieme napríklad fakt, že každý človek, ktorý bol infikovaný helikobakterom pylori niekedy v minulosti, už má v organizme obsiahnuté protilátky proti tejto baktérii. Takisto môže mať pacient istú formu poruchy imunity, ktorá rovnako znehodnocuje výsledok takejto formy diagnostiky.
Helikobakter test – záver
Na záver možno zhrnúť, že asi najlepšou voľbou z testov na helikobaktera pylori je žalúdočná sonda, ktorá sa vykonáva v prípadoch, kedy je podozrenie na rozvinutú infekciu a je pravdepodobnosť, že infekcia spôsobila v tele ďalšie zmeny- napríklad žalúdočné vredy (pacient prichádza do ordinácie s výraznými bolesťami, dlhodobými problémami…).
Pre ostatné prípady sa v medicínskych kruhoch považuje za dostačujúce vykonanie neinvazívnych spôsobov testovania – hlavne z dychu a zo stolice.
Helikobakter pylori (HP) označovaný aj helicobakter pylori, helicobacter pylori, heliobakter, či helikobacter je jednou z najrozšírenejších infekcií v dnešnej dobe.
Zdroje:
Invazívne a neinvazívne metódy testovania HP – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17382278
Porovnanie piatich najčastejších metód na diagnostiku HP – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4385167/
One thought on “Helikobakter Test”