Ak ste na sebe spozorovali príznaky helikobaktera a je možné, že ste absolvovali nejakú z ciest prenosu helikobaktera, tak je vhodné spraviť si test na helicobacter pylori, aby ste zistili, či vás naozaj infikovala táto baktéria. Jeden z najrýchlejších testov, ktorý si môžete spraviť už za pár minút v pohodlí domova, nájdete aj na stránke mastichaterapia.sk.  Môžete sa tak vyhnúť nie vždy príjemnej návšteve ambulancie gastroentrológa. Aké sú však ďaľšie v súčasnosti najpoužívanejšie možnosti diagnostiky baktérie helikobaktera pylori v organizme, si povieme v nasledujúcom článku.

Test na helicobacter pylori

Test na helicobacter pylori možno robiť spravidla viacerými formami, a to:

[cml_media_alt id='226']Test helicobacter pylori[/cml_media_alt]

Žalúdočná sonda

Test na helicobacter pylori žalúdočnou sondou inak zvaný aj gastroskopia možno slovami odborníkov zaradiť medzi endoskopické vyšetrenia. Priebeh diagnostiky helikobaktera pylori je nasledovný: do žalúdka sa cez ústnu dutinu zavedie sonda, ktorou lekár pozoruje vnútro žalúdka. Ďalej test pokračuje odobraním kúska sliznice zo žalúdka, ktorý sa dáva na rozbor. Hoci sa tento spôsob diagnostiky helikobaktera pylori považuje za najnepríjemnejší, zároveň je pravdepodobne najosožnejší, pretože sondou môže vyšetrujúci lekár okrem nákazy helikobakterom odhaliť aj žalúdočné vredy, či krvácanie spôsobené helikobakterom pylori, a v takom prípade môže začať liečbu okamžite.

Vyšetrenie z dychu

Ďalšou možnosťou ako spraviť test helicobactera pylori je vyšetrenie z dychu. Tento test pozostáva z viacerých fáz: pacient musí byť niekoľko hodín nalačno, následne vypije určené tekutiny na test určené a po uplynutí nejakej doby sa pacient podrobí vdychovaniu do špeciálneho prístroja, ktorý vyhodnotí výsledok testu. Dĺžku tohto testu možno počítať spravidla v hodinách. Ak si toto vyšetrenie hradí sám pacient, tak je finančne náročnejšie.

[cml_media_alt id='228']test na helicobacter pylori[/cml_media_alt]

Vyšetrenie zo stolice

Vyšetrenie zo stolice je asi najjednoduchší test na helicobaktera pylori. Používa sa naň tester, ktorým sa detekuje vzorka stolice. V dnešnej dobe možno tento test robiť aj v pohodlí vlastného domova, pretože ho možno voľne zakúpiť napr. na stránkach mastichaterapia.sk. Tento test na helikobaktera pylori sa uplatňuje najmä po liečbe helikobaktera a zisťuje sa ním úspešnosť predchádzajúcej liečby. Účinnosť tohto testu je porovnateľná s dychovým testom.

[cml_media_alt id='527']helikobakter pylori test novy[/cml_media_alt]

 

Odber krvi

Odber krvi ako test helikobaktera pylori bol kedysi bežne vykonávaný, no v súčasnosti sa čoraz viac zavrhuje. Počas diagnostiky helicobaktera sa zo vzorku krvi zisťuje, či má človek v tele protilátky proti helikobakterovi. Takýto spôsob testovania sa aktuálne považuje za nepresný z viacerých dôvodov, z ktorých uvedieme napríklad fakt, že každý človek, ktorý bol infikovaný helikobakterom pylori niekedy v minulosti, už má v organizme obsiahnuté protilátky proti tejto baktérii. Takisto môže mať pacient istú formu poruchy imunity, ktorá rovnako znehodnocuje výsledok takejto formy diagnostiky.

Helikobakter test – záver

Na záver možno zhrnúť, že asi najlepšou voľbou z testov na helikobaktera pylori je žalúdočná sonda,  no účinné sú aj neinvazívne vyšetrenia z dychu, či zo stolice – takže je len na pacientovi, ktorú formu diagnostiky sám uprednostní. Stále však zastávame názor, že lepšie než sa dostať do situácie, kedy musíme zisťovať výskyt baktérie helikobakter pylori v organizme, je snažiť sa mu predísť vhodnou životosprávou a stravou, do ktorej možno zaradiť aj prírodnú mastichu ako doplnok k výžive, ktorého jedným poľom pôsobnosti je aj boj proti helikobakterovi pylori.

 

[cml_media_alt id='520']helikobakter test zadarmo[/cml_media_alt]

Helikobakter pylori (HP) označovaný aj helicobakter pylori, helicobacter pylori, heliobakter, či helikobacter je jednou z najrozšírenejších infekcií v dnešnej dobe.

Pridaj komentár