fbpx

[cml_media_alt id='228']test-na-helicobacter-pylori[/cml_media_alt]Hoci sa výskyt baktérie helikobakter pylori spája so sliznicou žalúdka a dvanástnika, a teda je pred našim zrakom skrytý, na základe istých indikátorov sa dá jeho prítomnosť rozpoznať aj bez odborného lekárskeho vyšetrenia. V tomto článku si povieme, ako sa vyhnúť siahodlhej návšteve lekára v prípade, že chceme odhaliť výskyt helikobaktera v organizme.

Pri snahe o potvrdenie, či vyvrátenie nálezu helikobaktera v organizme je vhodné sledovať nasledovné indikátory:

Prišli ste do styku s infikovanou osobou?

Helikobakter pylori sa dostáva do organizmu spravidla cez začiatok tráviaceho traktu t. j. ústnu dutinu. K prvému indikátoru infekcie helikobakterom možno zaradiť informáciu, či ste sa dostali do blízkeho styku s osobou, ktorá už je postihnutá touto baktériou. Obzvlášť rizikovými sú prípady bozkávania, používania spoločných príborov a pohárov. Helikobakter pylori sa radí k chorobám špinavých rúk, a teda je nutné pre zamedzenie jeho šírenia dôkladne dodržiavať základné hygienické návyky ako napríklad umývanie rúk vždy pred jedlom, či dôkladná ústna hygiena. Kompletné informácie o prenose helikobaktera sa dočítate v článku: Ako sa prenáša helikobakter.

Máte tieto príznaky, ktorými sa vyznačuje helikobakter pylori?

Pri infekcii helikobakterom pylori je najnebezpečnejšie, že v skorých fázach ochorenia sa prejavuje len nepatrne, čo mnohí ľudia ani nepostrehnú. Naplno sa prejaví až v čase, kedy je v organizme natoľko rozšírený, že je nutné bezodkladne začať liečbu, aby nespôsobil výraznejšie problémy ako napríklad gastritída, či vredové ochorenia žalúdka.

[cml_media_alt id='178']Helikobakter príznaky[/cml_media_alt]K prvotným príznakom infekcie helikobaktera možno zaradiť:

  • žravosť,
  • neustály hlad,
  • nutkanie stále jesť.

V ďalšej fáze sa zvyknú objaviť príznaky ako:

  • bolesti a kŕče žalúdka,
  • grganie,
  • výstup kyslých štiav zo žalúdka nahor,
  • pálenie záhy.

V prípade, že ste si prešli týmito fázami žalúdočných ťažkostí, alebo vás niektoré z nich trápia v dlhodobom horizonte, mali by ste spozornieť, pretože je veľmi pravdepodobné, že práve vy ste infikovaný baktériou helikobakter pylori. Viac informácií o príznakoch helikobaktera nájdete aj v článku: Helikobakter príznaky.

Urobte si domáci test na helikobaktera!

[cml_media_alt id='527']helikobakter pylori test novy[/cml_media_alt]Podozrenie na infekciu helikobakterom pomocou predošlých indikátorov rozhodne netreba podcenovať, avšak stále ho nemožno považovať za dostatočnú diagnostiku. Oveľa spoľahlivejšou metódou je zaobstarať si domáci test na zistenie výskytu helikobaktera v organizme. V dnešnej dobe už kvôli týmto testom nie je nutné chodiť ani len do lekární, pretože sa nachádzajú v ponuke viacerých certifikovaných internetových obchodov – odporúčame napríklad: Ecotest na prítomnosť helikobaktera v eshope MastichaTerapia. Spoľahlivosť tohto testu je až 99%, čo je porovnateľné s laboratórnym vyšetrením a výsledok testu sa dozviete už do 10 minút od vykonania testu, pričom jeho cena je len 5,6€.

[cml_media_alt id='520']helikobakter test zadarmo[/cml_media_alt]

Čo robiť, ak sa mi potvrdila infekcia helikobakterom?

V prípade potvrdenej infekcie baktériou helikobakter pylori je nutné začať bezodkladnú liečbu, aby sa baktéria nerozširovala ďalej v našom organizme a nespôsobila problémy ako gastritída, žalúdočné vredy, prípadne rakovinu žalúdka. Viac praktických informácií o liečbe nájdete v článku: Kde sa vyskytuje helikobakter a ako ho odtiaľ dostať

 

Pridaj komentár