fbpx

Zbadali ste na sebe niektoré príznaky helikobaktera? V tom prípade sa môžte pozrieť, či ste sa nedostali do styku z helikobakterom, kedy o tom ani neviete, prípadne, či ste  neabsolvovali jednu z možných ciest jeho prenosu. Tieto faktory si môžete zhodnotiť skôr, ako navštívite lekára. V tomto článku si teda povieme, ako sa prenáša helikobakter. 

Hlavné spôsoby prenosu baktérie helicobacter

Prevalencia baktérie helikobakter pylori v populácii dosahuje v súčasnosti až 50%, pričom hlavným prenášačom je človek. Výskyt tejto baktérie je rôzny v závislosti od geografickej polohy, veku, etnicity obyvateľstva. V procese, ako sa baktéria prenáša, sa vedci zhodujú a ako najčastejšie sa uvádzajú dve hlavné cesty prenosu helikobaktera:

* ústa-ústa
* stolica-ústa

Prenos helikobaktera „ústa-ústa“

helikobakter prenosPrenos helikobaktera pylori prvou cestou môže nastať, ak sa nakazíme od chorého človeka (alebo v niektorých prípadoch aj zvieraťa) infikovanými slinami, v ojedinelých prípadoch je infekcia možná aj zvratkami, či vyplavenými žalúdočnými kyselinami (napr. pri grgnutí).

Infekcia slinami je najčastejšie možná buď priamym stykom sa nakazenou osobou prostredníctvom bozkávania. Často k nákaze dochádza aj bezprostredným použitím neumytého riadu, či príboru po osobe, ktorá už helikobakter pylori v organizme má. Takáto nákazovosť je bežná v kolektívoch a to či už detských (pitie z jednej fľaše, jedenie rovnakým príborom) ako aj v kolektíve dospelých. Najčastejšie sa však helikobakter touto formou prenáša v rodine a za najbežnejšiu formu prenosu sa považuje prenos z matky na dieťa (oblizaním lyžičky pri kŕmení, či cumlíka).

Dôležitým poznatkom však je, že infekciu môže prebrať len ten človek, ktorý nemá dostatočnú imunitu, má nezdravé prostredie v žalúdku, či oslabené trávenie.

Ako sa dostane baktéria helikobakter pylori do slín?

Sliny sa infikujú tým spôsobom, že baktéria helikobakter pylori vystúpi zo žalúdka formou kyslých štiav do ústnej dutiny (napr. grgnutím). V ústnej dutine však prežije len bezprostredne po tomto výstupe (cca do 2minút od výstupu), nakoľko prirodzeným prostredím helikobaktera je kyslé prostredie, aké sa nachádza práve v žalúdku a nie neutrálne, ktoré máme v ústnej dutine. Preto nie je pravdepodobné, že by nákaza helikobakterom mohla vzniknúť neskôr ako po veľmi krátkej dobe kontaktu s nakazeným človekom.

Prenos helikobaktera „stolica-ústa“

Prenos helicobactera pylori druhou cestou t.j. stolica-ústa, inak zvaný aj fekálno-orálny spôsob nastáva, ak nedodržiavame zásady základnej hygieny predovšetkým po vykonaní potreby. Vďaka tomuto spôsobu prenosu sa helikobakter pylori zaradzuje aj medzi „choroby špinavých rúk„. Dokazujú to aj vedecké štúdie, ktoré jasne hovoria o tom, že výskyt baktérie helikobakter je niekoľkonásobne vyšší v krajinách, kde hygienické štandardy nie sú dobre rozšírené. V týchto menej rozvinutých oblastiach je nákaza možná aj prostredníctvom vody, ktorá môže byť infikovaná fekáliami. Infekcia sa potom šíri aj napríklad po skonzumovaní ovocia alebo zeleniny umytej v takejto vode. Preto je vhodné si pri cestovaní na tieto fakty dávať pozor.

Čo sa týka orálno-fekálneho spôsobu nákazy, v našom prostredí sú týmto spôsobom prenosu helikobaktera ohrozené najviac deti. Preto je veľmi dôležité vštepovať im už od útleho veku zásady hygieny, aby sa nestali obeťou nákazy.

[cml_media_alt id='368']Helicobacter pylori prenos[/cml_media_alt]

Prenos zo zvieraťa na človeka

Výskumy ukázali, že baktéria helikobakter bola izolovaná aj u domácich zvierat, predovšetkým mačiek, tiež sa objavila u oviec a v tele muchy domácej. Prenos z týchto zvierat na človeka však zatiaľ nebol vedecky potvrdený a je v súčasnosti pokladaný za málo pravdepodobný.

Ako sa chrániť pred nákazou helikobakterom?

Vhodnou prevenciou proti infikovaní helikobaterom pylori určite je kvalitná hygiena po vykonaní potrieb a styku s ľuďmi. Umývanie rúk teplou vodou a mydlom by malo byť samozrejmosťou niekoľkokrát denne.

Nemenej dôležitá je hygiena ústnej dutiny – to obnáša vyplachovanie úst, umývanie zubov po jedle antibakteriálnou pastou a používanie ústnej vody.

Ďalšou možnosťou, ako zamedziť baktérii helicobacter pylori, aby nás infikovala, alebo aby sa v tele premnožila, môže byť užívanie niektorých antibakteriálnych doplnkov, ktoré dezinfikujú ústnu dutinu a pomáhajú budovať v organizme rezistentné prostredie voči helikobakterovi.

V posledných rokoch sa vo vedeckých kruhoch čoraz častejšie hovorí aj o možnosti, že baktéria h. pylori je v tele prítomná prirodzene a oveľa častejšie ako sme doteraz predpokladali. Problémom je však jej premnoženie. To nastáva vplyvom stresu, zlých stravovacích návykov, zaťažovaním trávenia niektorými druhmi jedál (alkohol, korenisté jedlá, ťažko stráviteľné jedlá…) Tieto faktory vytvárajú v žalúdku prostredie, ktoré je vhodné pre množenie sa h. pylori. Takto premnožený helikobakter napáda steny žalúdka oveľa jednoduchšie a až vtedy spôsobuje problémy – nadúvanie, vredy, bolesti… V zdravom prostredí žalúdka sa h. pylori rozmnožuje len ťažko a teda zvyčajne nespôsobuje zdravotné problémy.

Ak ste na sebe postrehli príznaky, ktoré infekcia helikobakterom spôsobuje, navštívte vášho gastroenterológa alebo si vykonajte test na jeho prítomnosť v domácom prostredí. Test odhalí prítomnosť premnoženého helikobaktera.

[cml_media_alt id='520']helikobakter test zadarmo[/cml_media_alt]

Helikobakter pylori (HP) označovaný aj helicobakter pylori, helicobacter pylori, heliobakter, či helikobacter je jednou z najrozšírenejších infekcií v dnešnej dobe.

 

Zdroje použité v článku:
Vedecká štúdia o prenose helikobaktera z roku 2000

Štúdia o rozšírovaní infekcie HP 

Chcem dostávať pravidelné tipy na zlepšenie môjho zdravia


Zaškrtnite spôsoby ako by ste chceli od nás počuť

Prihlásením sa do odberu súhlasíte so spracovaním Vašich osobných údajov

 

One thought on “Helikobakter Prenos”

Pridaj komentár