fbpx

[cml_media_alt id='763']gastritída[/cml_media_alt]Gastritída je zápalové ochorenie žalúdka, ku ktorému dochádza narušením hlienovitej ochrannej vrstvy sliznice žalúdka. Žalúdočná stena je následne vystavená priamemu styku so žalúdočnými kyselinami, čo môže viesť k vzniku vredových ochorení žalúdka – žalúdočných vredov.

Zápal žalúdka / gastritída – vedecké štúdie

Gastritída sa delí na akútnu a chronickú, pričom chronická sa ďalej člení na tri podtypy (A, B, C) v závislosti od príčiny vzniku tohto ochorenia.

Akútna gastritída

Akútny zápal žalúdka má rýchly priebeh, ktorý obvykle trvá niekoľko dní. Vznik akútnej gastritídy môže byť zapríčinený vonkajšími i vnútornými faktormi. K vonkajším faktorom sa radí dráždivá strava (napr. priveľmi korenené jedlá), alkohol, či niektoré druhy liekov. Pri vnútorných faktoroch ide prevažne o stres, či šokovú reakciu.

Chronická gastritída

Chronický zápal žalúdka je dlhodobý zdravotný problém. Chronická gastritída môže byť dôsledkom rôznych príčin, na základe ktorých sa delí na jednotlivé typy:

  1. Typ A – autoimúnna reakcia organizmu
    Nastáva ak telo považuje bunky vlastného organizmu za cudzorodé a vytvára protilátky na ich eliminovanie.
  2. Typ B – infekcia helikobakterom pylori
    B-typ chronickej gastritídy je najčastejším prípadom tohto ochorenia. Gastritída ako následok infekcie baktériou helikobakter pylori predstavuje približne 80-90% prípadov vzniku zápalu žalúdka. Keďže sa jedná o najčastejší faktor, je dôležité vyvarovať sa infikovaniu touto žalúdočnou baktériou. Rizikovými sú najmä uzavreté komunity ľudí v ošetrovateľských domoch a pod. Pre viac informácií odporúčame článok: Ako zamedziť šíreniu helikobaktera.
  3. Typ C – toxikačná
    Tretí typ chronického zápalu žalúdka býva zapríčinený cudzorodými látkami, zväčša sa jedná o niektoré druhy dlhodobo užívaných liekov s negatívnymi vedľajšími účinkami vzhľadom na sliznicu žalúdka. Príkladmi takýchto liekov sú: acylpyrín, ibuprofen, aspirin

Príznaky gastritídy

Príznakov tohto ochorenia je viacero, pričom azda všetky sú spojené s rôznymi žalúdočnými ťažkosťami. Konkrétne možno menovať tieto prejavy gastritídy:

  • pálenie žalúdka, pálenie záhy
  • nechutenstvo, strata chuti do jedla
  • bolesť v nadbruší
  • pocity zlého trávenia, nevoľnosť
  • plynatosť, nadúvanie, hnačky

Diagnostika zápalu žalúdka

Diagnostika gastritídy sa uskutočňuje spravidla endoskopicky – gastroskopiou. Počas tohto vyšetrenia vyšetrujúci gastroenterológ zavádza pacientovi cez ústa hadičku so sondou až do žalúdka. Pomocou nej dokáže zhodnotiť stav žalúdočnej sliznice, odobrať vzorku na potvrdenie, či vyvrátenie infekcie helikobakterom, alebo dokonca odhaliť vznik žalúdočných vredov.

Zápal žalúdka – aká je liečba gastritídy?

[cml_media_alt id='765']zápal žalúdka[/cml_media_alt]Liečba akútnej gastritídy nutná nie je. Stačí odstrániť rizikové faktory ako dráždivú stravu, alkohol, silné lieky a zápal by mal prejsť po pár dňoch sám. V prípade chronickej gastritídy sa liečba odvíja od dôvodu vzniku zápalu v žalúdku. Keďže v prevažnej miere sa jedná o infekciu helikobakterom, tak súčasťou liečby sú lieky určené na eradikovanie tejto baktérie. Najčastejšie predpisovanou kombináciou liekov sú antibiotiká, inhibítory protónovej pumpy a antacidá. Problémom je, že hoci dokáže takáto kombinácia liekov vyriešiť problém s helikobakterom a gastritídou, negatívne vplýva na iné časti organizmu (oslabuje imunitu, pečeň, ladviny…)

Kto má záujem potlačiť gastritídu a zbaviť sa helikobaktera šetrne, môže siahnuť po prírodných prípravkoch ako napr. chioská masticha. Tá sa podľa vedeckých výskumov javí pri obdobných ťažkostiach až prekvapivo účinne a navyše nevykazuje nijaké vedľajšie účinky. Každé zdravotné rozhodnutie je však dobré konzultovať so svojím lekárom.

 

 

Chcem dostávať pravidelné tipy na zlepšenie môjho zdravia


Zaškrtnite spôsoby ako by ste chceli od nás počuť

Prihlásením sa do odberu súhlasíte so spracovaním Vašich osobných údajov

 


Zdroj:
Vedecké štúdie:
Diagnosis of Helicobacter pylori infection: Current options and developments
Autor: Yao-Kuang Wang

The Effect of Mastic Gum on Helicobacter pylori-infected Gastritis

In Vitro and In Vivo Activities of Chios Mastic Gum Extracts and Constituents against Helicobacter pylori
Autor: Prof. Prokopios Magiatis, Ph.D., M.Sc.

6 thoughts on “Gastritída – zápal žalúdka”

    1. I keď mechanizmus priebehu infekcie baktériou HP je vedecky doložený hlavne pre žalúdok, objavujú sa už aj úvahy o možnom vplyve aj na zdravie hrubého čreva, je to však predmetom výskumov.

  1. Mne diagnostikovali HP tou sondou do zaludka, mal som hlavne problemy s naduvanim a refluxom. Potom som nasiel mastichu, vybral 2 balenia. Asi 3 mesiace som nemal ziadny problem. Potom to zase zacalo. Najprv problem s refluxom ten ustupil, nasledne som mal to palenie pod hrudnikom. Vybral som asi 3 balenia mastichy active, stale to neni ono. Stravu mam ukazkovu kedze cvicim. Neviem ci kava moze robit problem ale aj tu sa snazim menej pit ale je to tazke kedze som na to zvyknuty. Zvazujem uzivanie roznych antibakterialnych doplnkov, takisto som zacal casto pit kefir a skusil som aj manuku med. Uvidime… aj ked zatial nadseny moc nie som.

Pridaj komentár