Žalúdočné problémy ako bolesti brucha, žalúdočné kŕče, škvŕkanie žalúdka, či pálenie záhy zažil v dnešnej dobe na vlastnej koži pravdepodobne každý. Avšak, ak pociťujete takéto problémy pravidelne a dlhodobo, mali by ste spozornieť, môže sa totiž jednať o príznaky infekcie Helicobacterom pylori.

Helikobakter príznaky

Táto baktéria nespôsobuje len žalúdočný diskomfort, ale pri neliečení môže vyústiť až do gastritídy, či peptických vredov žalúdka alebo dvanástnika. V tomto článku si priblížime, kedy sú bolesti brucha zapríčinené infekciou Helicobacterom pylori.

Ako sa prejavujú bolesti brucha spôsobené Helicobacterom pylori

Bolesti brucha, ktoré zapríčiňuje baktéria Helicobacter pylori sú charakteristické najmä tým, že sa opakujú pravidelne a dlhodobo – teda nejde o jednorázovú záležitosť. Častokrát bývajú bolesti spojené aj s ďalšími žalúdočnými ťažkosťami, najčastejšími z nich sú:

 • žalúdočné kŕče
 • pálenie žalúdka
 • zlé trávenie
 • zvracanie
 • nechutenstvo
 • nafukovanie

Príznaky bolesti brucha zapríčinenej baktériou Helicobacer pylori

Pre bolesti brucha sposobené infekciou Helicobacterom pylori sú typické tieto príznaky:

 • nárazová bolesť v trvaní aj niekoľko dní
 • bolesti sú spojené s chudnutím na váhe
 • bolesť je nezávislá od príjmu potravy (po najedení môže bolesť dočasne ustúpiť)
 • bolesť je lokalizovaná v oblasti nadbrušia

Mám podozrenie, že za moje bolesti môže Helicobacter pylori – čo mám robiť?

Ak máte na základe spomínaných príznakov podozrenie, že vaše bolesti brucha sú zapríčinené baktériou Helicobacter pylori, odporúčame okamžite vykonať rýchly domáci Test na Helicobactera. [cml_media_alt id='520']helikobakter test zadarmo[/cml_media_alt]V prípade, že sa preukáže infekcia Helicobacterom, najlepšou voľbou je návšteva gastroenterologickej ambulancie, aby nedošlo k ďalším komplikáciám. Ošetrujúci gastroenterológ obvykle pristúpi k diagnostike gastroskopiou a následnému laboratórnemu vyšetreniu. Eradikácia Helicobactera sa uskutočňuje trojkombináciou, prípadne štvorkombináciou silných liekov (antibiotiká a inhibítory protónovej pumpy). Počas liečby je nutné brať aj kvalitné probiotiká pre obnovu črevnej mikroflóry. Trvanie takejto liečby sa počíta v horizonte niekoľkých týždňov.

Aké sú možnosti prírodnej liečby

helikobakter prírodná liečbaAlternatívnou liečbou je napríklad úprava jedálnička (odporúča sa jesť menšie porcie a častejšie ľahšie strávitelné potraviny, ako sú zemiaky, ryža, jablká, cesnak, brokolica, zázvor), účinné však môžu byť aj niektoré prírodné výživové doplnky pôsobiace na žalúdok a trávenie. Priaznivé účinky proti Helicobacterovi a bolestiam brucha vykazujú najmä tieto prípravky:

 • acidofilné mlieko – obsahuje probiotiká prospešné pre žalúdok
 • aloe vera – napomáha regenerovať žalúdočnú sliznicu a upravovať pH žalúdka
 • Chioská masticha (mastix) – pôsobí antibakteriálne, redukuje infekciu Helicobacterom v žalúdku, čím odstraňuje príčinu bolestí brucha. To, že masticha dokáže zabíjať helikobaktera dokazuje množstvo vedeckých štúdií uverenených napr. v prestížnom časopie New England Journal of Medicine

Dôležité je vyhýbať sa stresu a náročnému životnému štýlu, ktorý taktiež rozhodne nepridá na pohode a zdraví organizmu. Viacej o prírodnej liečbe Helikobaktera sa dočítate v článku „Masticha – zabijak helikobaktera“

 

Pridaj komentár