fbpx

Žalúdočné problémy ako bolesti brucha, žalúdočné kŕče, bolesti žalúdka, či pálenie záhy zažil v dnešnej dobe na vlastnej koži pravdepodobne každý. Avšak, ak pociťujete takéto problémy pravidelne a dlhodobo, mali by ste spozornieť, môže sa totiž jednať o príznaky infekcie Helicobacterom pylori.

Helikobakter príznaky

Táto baktéria nespôsobuje len žalúdočný diskomfort, ale pri neliečení môže vyústiť až do gastritídy, či peptických vredov žalúdka alebo dvanástnika. V tomto článku si priblížime, kedy sú bolesti žalúdka zapríčinené infekciou Helicobacterom pylori.

Vedecké štúdie – čo všetko spôsobuje helikobakter?

Vedecké štúdie a lekárske štatistiky potvrdzujú čoraz väčšiu infikovanosť baktériou helikobakter pylori. Bolesti brucha, ktoré táto baktéria zapríčiňuje sú charakteristické najmä tým, že sa opakujú pravidelne a dlhodobo – teda nejde o jednorázovú záležitosť. Častokrát bývajú bolesti spojené aj s ďalšími žalúdočnými ťažkosťami, najčastejšími z nich sú:

  • žalúdočné kŕče
  • pálenie žalúdka
  • zlé trávenie
  • bolesti žalúdka (v hornej časti)
  • nechutenstvo a zvracanie
  • nafukovanie

Kedy je príčinou bolesti žalúdka helikobakter?

Pre bolesti v oblasti žalúdka sposobené infekciou Helicobacterom pylori sú typické tieto príznaky:

  • nárazová bolesť v trvaní aj niekoľko dní
  • bolesti sú spojené s chudnutím na váhe
  • bolesť je nezávislá od príjmu potravy (po najedení môže bolesť dočasne ustúpiť)
  • bolesť je lokalizovaná v oblasti nadbrušia

Mám podozrenie, že za moje bolesti môže Helicobacter pylori – čo mám robiť?

Ak máte na základe spomínaných príznakov podozrenie, že vaše bolesti brucha sú zapríčinené baktériou Helicobacter pylori, odporúčame okamžite vykonať rýchly domáci Test na Helicobactera.

V prípade, že sa preukáže infekcia Helicobacterom, najlepšou voľbou je návšteva gastroenterologickej ambulancie, aby nedošlo k ďalším komplikáciám. Ošetrujúci gastroenterológ obvykle pristúpi k diagnostike gastroskopiou a následnému laboratórnemu vyšetreniu. Eradikácia Helicobactera sa uskutočňuje trojkombináciou, prípadne štvorkombináciou silných liekov (antibiotiká a inhibítory protónovej pumpy). Počas liečby je nutné brať aj kvalitné probiotiká pre obnovu črevnej mikroflóry. Trvanie takejto liečby sa počíta v horizonte niekoľkých týždňov.

Aké sú možnosti prírodnej liečby

helikobakter prírodná liečbaAlternatívnou liečbou pri helikobakterovi pylori je napríklad úprava jedálnička (odporúča sa jesť menšie porcie a častejšie ľahšie strávitelné potraviny, ako sú zemiaky, ryža, jablká, cesnak, brokolica, zázvor), účinné však môžu byť aj niektoré prírodné výživové doplnky pôsobiace na žalúdok a trávenie. Priaznivé účinky proti Helicobacterovi a bolestiam brucha vykazujú najmä tieto prípravky:

  • acidofilné mlieko – obsahuje probiotiká prospešné pre žalúdok
  • aloe vera – napomáha regenerovať žalúdočnú sliznicu a upravovať pH žalúdka
  • Chioská masticha (mastix) – pôsobí antibakteriálne, redukuje infekciu Helicobacterom v žalúdku, čím odstraňuje príčinu bolestí brucha. To, že masticha dokáže zabíjať helikobaktera dokazuje množstvo vedeckých štúdií uverenených napr. v prestížnom časopie New England Journal of Medicine

Dôležité je vyhýbať sa stresu a náročnému životnému štýlu, ktorý taktiež rozhodne nepridá na pohode a zdraví organizmu. Viacej o prírodnej liečbe Helikobaktera sa dočítate v článku „Masticha – zabijak helikobaktera“

 

Zdroj:
Vedecké štúdie:
Common Gastrointestinal Symptoms: dyspepsia and Helicobacter pylori.
Autor: Julia Fashner, MD

Bactericidal activity of Pistacia lentiscus mastic gum against Helicobacter pylor
Autor: Marone Piero

Diagnosis of Helicobacter pylori: what should be the gold standard?
Autor: Saurabh Kumar Patel

Pridaj komentár