fbpx

Baktéria helikobakter pylori sa prenáša dvomi hlavnými spôsobmi:

  • [cml_media_alt id='367']Helikobakter pylori prenos[/cml_media_alt]orálno-orálnym (tzv. ústa – ústa)
  • fekálno-orálnym (tzv. stolica – ústa)

V tomto článku sa dozviete podrobné informácie o prenose helikobaktera ústnou formou. Čomu sa treba vystríhať, čo je rizikové, a ostatné potrebné informácie o prenose helikobaktera orálnou formou. Ak vás zaujíma prenos helikobaktera celkovo, prejdite na článok – Helikobakter prenos.

Ako dochádzka k orálno-orálnej infekcii helikobakterom

Baktéria helikobakter pylori sa dostáva do ľudského organizmu ústami, t.j. cez začiatok tráviaceho traktu. Ak sa bavíme o orálno-orálnej infekcii, tak nákaza helikobakterom prichádza od osoby postihnutej helikobakterom prostredníctvom jej slín.
Hoci helikobakter nemá v ústach vhodné prostredie pre svoju existenciu, pár minút dokáže prežiť aj v tomto prostredí. Práve tento čas je pri orálno-orálnej infekcii helikobakterom rizikový.

Ako sa môžu dostať infikované sliny do môjho organizmu?

[cml_media_alt id='211']helicobacter-pylori-prenos[/cml_media_alt]Treba si dávať pozor predovšetkým na tieto rizikové faktory:

  • bozkávanie s infikovanou osobou
  • bezprostredné použitie príboru, či neumytého riadu po infikovanej osobe
  • pitie viacerých osôb z rovnakého pohára

Ako sa dostane helikobakter pylori do slín?

Prirodzeným miestom výskytu helikobaktera je žalúdočná sliznica. V ústach táto baktéria nemá vytvorené vhodné prostredie pre svoje prežitie. To znamená, že v ústnej dutine prežije helikobakter pylori len pár minút. Rozhodujúcimi sú vždy prvé dve minúty! Helikobakter sa zo žalúdka (kde prebýva) dostane do ústnej dutiny a slín zvyčajne dostáva odgrgnutím, či kvôli refluxu (výstup kyslých štiav zo žalúdka nahor).

Pre koho je helikobakter najrizikovejší?

[cml_media_alt id='354']helikobakter pylori príznaky[/cml_media_alt]Najviac náchylný na infekciu helikobakterom je ten, kto nemá voči tejto baktérii dostatočne imúnny organizmus. To sa prejavuje tak, že človek máva časté tráviace a žalúdočné ťažkosti ako napr. bolesti brucha, pocity nevoľnosti, zlé trávenie, nadúvanie, či problémy ako škvrčanie zo žalúdka a pod.. Ak sa radíte medzi ľudí s takýmto ťažkosťami, pravdepodobne ste sa dostali do styku s helikobakterom a hrozí rozmach baktérie vo vašom organizme. Avšak nezúfajte, infekcii sa môžte bezpečne vyhnúť. Zamedziť infekcii helikobakterom je možné napríklad prírodnými metódami prevencie, napríklad Chioskou mastichou.

Dá sa infikovať helikobakterom aj od zvierat?

Dostupných informácií o prenose helikobaktera od zvierat je mnoho. Problémom však je, že ich závery sú rôzne. Niektoré zdroje uvádzajú, že helikobaktera môžte získať aj od svojich domácich miláčikov (psy, mačky…), avšak pravdivosť takýchto tvrdení je doposiaľ nedostatočne preskúmaná, a teda môže v sebe nesieť aj isté zrnko pochybnosti.

[cml_media_alt id='520']helikobakter test zadarmo[/cml_media_alt]

Pridaj komentár