1. Dodržiavanie hygieny

[cml_media_alt id='368']Helicobacter pylori prenos[/cml_media_alt]Existujú dva hlavné spôsoby šírenia helikobaktera. Jedným je prenos prostredníctvom úst / slín od nakazenej osoby, druhým je zanesenie si nákazy do organizmu zo stolice. Čo majú oba spôsoby spoločné je to, že sú spojené s nedostatočnou dávkou hygieny. Dodržiavanie hygienických zásad – nepoužívanie príborov, pohárov po druhých osobách a poctivé umývanie si rúk po potrebe je zásadným krokom k zamedzeniu šírenia infekcie helikobakter pylori.

Orálnou formou sa helikobakter môže šíriť aj bozkávaním, pre minimalizovanie rizika nákazy týmto spôsobom je vhodnou alternatívou užívanie produktov z mastichy určených na pôsobenie v ústnej dutine – ide predovšetkým o zubnú pastu z mastichy, mastichové žuvačky a mastichové kryštály. Vďaka antibakteriálnym účinkom mastichy možno vyhubiť helikobaktera už v ústnej dutine, teda skôr než sa dostane do prostredia žalúdka. Tento spôsob je taktiež vhodný pre osoby, ktoré už helikobakterom postihnuté sú, aby ho nešírili ďalej vo svojom okolí.

 

2. Vhodné stravovacie návyky

[cml_media_alt id='273']Helicobakter pylori strava[/cml_media_alt]Keďže primárnym pôsobiskom baktérie helikobakter pylori je žalúdok, mali by sme si dať pozor, aby sme mu nevytvárali vo svojom žalúdku vhodné prostredie pre množenie. To sa dá ovplyvniť predovšetkým potravou, ktorú do svojho žalúdka prijímame. K preferovaným potravinám počas postihnutí helikobakterom pylori sa odporúčajú najmä tieto:

biele mäso; brokolica; ryby; za studena lisovaný rastlinný olej, ovsené a pšeničné vločky; tmavý chlieb; minerálky s vyšším obsahom sodíka; potraviny s vyšším obsahom vlákniny a vitamínu C.

Viac informácií o strave pri helikobakter pylori si prečítate v článku – helikobakter strava.

 

3. Prírodné prostriedky proti helikobakterovi

[cml_media_alt id='373']helikobakter prírodná liečba[/cml_media_alt]Pri infekcii baktériou helikobakter pylori je veľmi dôležitá tvorba žalúdočných štiav. Jej podpora sa dá zabezpečiť napríklad bio nefiltrovaným jablčným octom (najlepšie s miernou usadeninou na dne flaše). Užívanie tohto prírodného prípravku je vhodné pred každým jedlom v pomere 1 lyžica jablčného octu na pohár vody. Treba si však dať pozor, pretože pri pokročilej fáze infekcie môže byť táto forma zamedzenia šírenia helikobaktera skôr na škodu než na osoh – osobitne v prípade, keď helikobakter už spôsobil v organizme vážnejšie problémy ako napríklad zápal žalúdka alebo žalúdočné vredy. K ďalším alternatívam pre zamedzenie šírenia helikobaktera možno zaradiť napríklad chioskú mastichu, ktorej pôsobenie je presne určené proti baktérii helikobakter pylori. Okrem zastavenia množenia tejto baktérie v žalúdku spôsobuje jej redukciu, vďaka čomu si vylúžila prezývku zabijak helikobaktera.

Viac o chioskej mastiche sa dozviete na stránke  Chioská masticha – zabijak helikobaktera

 

One thought on “Ako zamedziť šíreniu baktérie helikobakter pylori”

Pridaj komentár