fbpx

Čo je to gastroskopia

[cml_media_alt id='226']Test helicobacter pylori[/cml_media_alt]Gastroskopia je endoskopické (invazívne) vyšetrenie, pomocou ktorého je možné odhaliť viaceré zdravotné problémy vychádzajúce zo žalúdka. Gastroskopia sa v súčasnosti považuje za najpresnejší spôsob diagnostiky baktérie helikobakter pylori v organizme. Ďalšími metódami sú vyšetrenie zo stolice, dychový test, test z krvi. Tie sú neinvazívne a o niečo menej presné než gastroskopia.

Kto musí podstupovať gastroskopiu

Gastroskopia je náročný spôsob diagnostiky a podstupovať ju musia najmä pacienti s vážnejšími žalúdočnými ťažkosťami. Napríklad žalúdočnými vredmi. Okrem nich sa gastroskopia odporúča aplikovať aj na potenciálne rizikových pacientoch. Ide prevažne o ľudí vo vyššom veku (nad 35 rokov), spomínaných “vredárov” a ľudí, ktorým sa v rodine vyskytla rakovina žalúdka. Pri tejto skupine pacientov je totižto zvýšené riziko na infekciu helikobakterom, ktorá môže prerásť do vážnejších zdravotných komplikácií.

Ako prebieha gastroskopia

[cml_media_alt id='362']test na helikobaktera[/cml_media_alt]Samotné vyšetrenie gastroskopiou trvá len niekoľko minút, pacient však musí prísť nalačno. Príprava pred vyšetrením spočíva v znecitlivení nosohltana anestetickým sprejom a krátkom poučení o tom, ako treba dýchať, aby pacienta nenapínalo na zvracanie.
Pacient si následne ľahne na lehátko a dostane náustok medzi zuby. Na začiatku pacient naznačí hlt, počas ktorého vnikne hadička s gastroskopom do pažeráka. Tá sa zasúva ďalej a ďalej, až kým nebude sonda v žalúdku. Gastroskop má na konci malú kameru, vďaka ktorej lekár monitoruje celé prostredie žalúdka, dokáže odhaliť zápal žalúdka, či lokalizovať žalúdočné vredy.

Čo po vyšetrení?

Pomocou gastroskopu lekár taktiež odoberá vzorku sliznice žalúdka, na ktorej sa testuje výskyt baktérie helikobakter pylori v organizme. Vzorka sa skúma zväčša pod mikroskopom alebo kultiváciou v laboratóriu. Od toho závisí, či pacient čaká na výsledky v čakárni (cca 30 minút), alebo až kým sú výsledky spracované z laboratória.

[cml_media_alt id='527']helikobakter pylori test novy[/cml_media_alt]

Hoci sa gastroskopické vyšetrenie považuje v súčasnosti za najpresnejší spôsob diagnostiky helikobaktera, veľa ľudí sa mu vyhýba, prípadne ho odkladá kvôli značnej nepríjemnosti vykonávaného zákroku. Ak taktiež patríte k ľuďom s obavou pred gastroskopickým vyšetrením, odporúčame vám vykonať domáci test na helikobaktera (zo vzorky stolice). Testy zo stolice sú už v dnešnej dobe pomerne presné. Dosahujú až 98% spoľahlivosť. Získate vďaka nim nielen orientačné výsledky, ale budete zároveň vedieť, či je nevyhnutná následná liečba helikobaktera alebo nie.

Domáci test na helikobaktera získate napríklad tu:

[cml_media_alt id='520']helikobakter test zadarmo[/cml_media_alt]

Pridaj komentár