Ako si vyliečiť helikobaktera prírodnou liečbou

Hovorí sa, že príroda má liek na každý neduh, len ho treba objaviť. Ako liečiť helikobaktera bez antibiotík? Odpoveď hľadajú pacienti i vedci medzi živicou mastichou, rakytníkovým olejom, dračou krvou či surovou brokolicou. Z alternatívnych spôsobov liečby helikobaktera pylori je najviac preskúmaná Chioská masticha.

liečba helikobaktera bez antibiotík

Masticha je živica z pistáciovníka mastixového. Tento strom rastie na gréckom ostrove Chios, má mohutné a dlhočizné korene, ktorými cestujú vzácne živiny hlboko z pôdy. Kôru pistáciovníka zberatelia narezávajú, aby získali slzičky vzácnej živice, ktorá pomáha ľuďom pri žalúdočných a iných ťažkostiach. Pri troške poetiky sú to azda jediné slzy, ktoré prinášajú radosť, pohodu a zdravie. Slzičky alebo presnejšie kryštáliky spracovatelia melú na prášok. Masticha sa dostáva na trh v podobe prášku, mastichových kapsúľ či kryštáľov. Pridáva sa aj do jedla, alkoholu alebo žuvačiek.

Testovali mastichu

Účinok mastichy proti helikobakteru pylori bol popísaný povedzme v štúdii univerzitnej nemocnice Nottingham v Anglicku, uverejnenej v časopise New England Journal of Medicine (5/1998). Závery štúdie vystihuje už jej názov Masticha zabíja helikobaktera pylori. Ďalšia štúdia potvrdila efektivitu chioskej živice v prírodnej liečbe helikobaktera. V koncentrácii 125 mg/ml masticha vyhubila túto baktériu v polovici testovaných vzoriek. V silnejšej 500 mg/ml si poradila z 90 percentami vzoriek, uvádza časopis Journal of chemoterapy (6,7/2001).

Bolesť žalúdka

Odolná baktéria

Helikobakter spôsobuje problémy so žalúdkom. Je zodpovedný za vredovú chorobu žalúdka, dvanástnika a môže doviesť až k onkologickým problémom.

Lekári naň nasadzujú troj až štvorkombináciu antibiotík. V odbornom usmernení Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky sa uvádza, že striedavým podávaním dvoch antibiotík je možné dosiahnuť vyššie percento eradikácie, teda ničenia chorobopodných organizmov, ktoré prevyšuje až 90 percent.

Antibiotiká však ničia sliznice a znižujú imunitu. U niekoho nemusia zabrať vôbec (tzv. rezistencia). Odolný helikobakter boj vyhrá, udrží sa na stene žalúdka aj po konskej dávke chémie.

helikobakter liečba

Ako liečiť helikobaktera bez antibiotík

Na helikobakter je tu však prírodná liečba. Mastichu využívali už antickí lekári na všetky choroby žalúdka a tráviace problémy. Siahajú po nej aj dnešní Gréci ako po osvedčenej alternatívnej liečbe. Veď pomáhala ľuďom stovky rokov, a to bez vedľajších účinkov.

Po slzičkách z pistáciovníka je čoraz väčší dopyt aj na Slovensku. Vyhľadávajú ju pacienti, ktorí z princípu odmietajú antibiotiká alebo tí, čo majú ťažkosti akoby mali helikobaktera, ale vyšetrením sa nepotvrdil.

Masticha active

Drevitá chuť mastichy

Podľa ankety stránky mastichaterapia.sk môže masticha zabrať po dlhšom užívaní, zvyčajne už po dvoch až troch mesiacoch. Úspech v domácej liečbe helikobaktera dosiahli pacienti pri užívaní 2 kapsúľ alebo pol čajovej lyžičky prášku 2 až 3 razy denne. Pri každej z možností sa užíva pol hodinku pred jedlom. Prášok sa môže dať priamo do úst a zapiť vodou, nie je v nej rozpustný. A pri tom vychutnať zaujímavú chuť živice, závan morského vzduchu a slnkom prehriatych skál.

Mastichu nie je vhodné užívať pri alergii na živicu. Tehotné a dojčiace ženy a deti do 5 rokov môžu mastichu konzumovať až po porade s lekárom.

Viac o Chioskej mastiche sa môžete dočítať aj v tomto článku.

Zdravie rastie na pobreží Chiosu.

test na helicobacter pylori

 

4 Comments

 1. Musim sa vyjadrit k tymto pseudo-liecieniam,ktore by mali byt zakazene!!! Ludia sa maju vyliecit a nie preliecit. Navyse spontanna eliminacia tejto G- bakterie je vzacna,nepoznam nikoho,kto by to zvladol bez ATB,kedze pylori ma fylogenicku a mutacnu schopnost. Na helicobaktera plati jedine amoxicilin(augmentin SR)2x1000mg+claritromycin(Klacid SR)+omrepazol= zarucena combo davka ATB. omeprazol na lacny zaludok!!!! Komu vadi Klacid, druha volba je azi (sumamed)…… nie vsetci dobre znasaju makrolidove atb

  • paldensays:

   Pán Renerabek, chioská masticha nieje pseudo liečivo, priaznivé účinky mastichy boli dokázané v mnohých štúdiách – in vitro aj in vivo. Samozrejme, masticha nieje schválená ako liek, je to len doplnok výživy, z dôvodu, že obsahuje viac ako 100 liečivých látok a ešte nieje úplne jasné, ktorá látka alebo ich kombinácia pomáha baktériu HP eliminovať. Dôležité však je, že neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky, čo sa o antibiotikách a inhibítoroch protónovej pumpy povedať nedá, všakže. Nehovoriac už o tom že každou liečbou sa zvyšuje rezistenica helikobaktera na súčasné antibiotiká.

 2. Adamjakovásays:

  Dobrý deň
  Moja dcérka trpí na bolesti bruška. Má 3 roky. Lekári povedali, že má vírus. Ale bruško ju pritom bolí dlhodobo možno aj rok a pol. A teraz mala veľké bolesti hlavy.Plus ju po každom čo zje bolí bruško a páli záha. Viete mi niečo poradiť? Píšete, že vaše doplnky výživy nie sú vhodné pre malé deti.
  Ďakujem za odpoveď
  S pozdravom Adamjaková

  • paldensays:

   Dobrý deň pani Adamjaková, mastichu v podobe žuvačiek a kryštálov, taktiež v zubnej paste môžu deti od 3 rokov. Mastichový prášok a kapsuly sa odporúča výrobca až od 6 rokov. Treba si spraviť domáci test na HP a uistiť sa či je to naozaj HP. Keďže masticha nemá žiadne vedľajšie účinky,ja osobne by som pre deti do 6 rokov upravil dávkovanie a skúsil mastichový prášok plus by som doplnil nejaké kvalitné probiotiká, napr. s obsahom saccharomices boulardi alebo reuterine. Je možné, že dcérka má slabú tvorbu žalúdočných štiav tak na to je vhodný jablčný ocot, malú čajovú lyžičku rozmiešať v pohári s vodou a vypiť pred jedlom a taktiež môže pomôcť fermentovaná papája.

Pridaj komentár