Obsah článku
Baktéria helikobakter pylori sa prejavuje celým radom rôznych príznakov. U niekoho vo väčšej, u niekoho v menšej miere. Na základe toho vyplynulo všeobecné rozdelenie na prvotné príznaky helikobaktera a neskoré príznaky infekcie helikobakterom, ktoré si priblížime v tomto článku.
Ak vás zaujíma zhrnutie všetkých príznakov helikobaktera na jednom mieste, odporúčame vám vzhliadnuť článok o príznakoch helikobaktera všeobecne.
Ako možno rozpoznať helikobaktera na začiatku
V prvotných fázach infekcie sa helikobakter rozpoznáva vskutku neľahko. Veľké percento ľudí infikovaných helikobakterom dokonca v počiatočných fázach o infekcii ani netuší. Vzniknuté ťažkosti pacienti pripisujú zväčša krátkodobej nesprávnej funkcii žalúdka a zlému tráveniu. Čo sa týka vonkajších prejavov, možno hovoriť o zvýšenej žravosti, nutkaní na jedenie a neustálom hlade. Viac informácií nájdete v článku o počiatočných príznakoch helikobaktera.
Čo nasleduje – neskoré príznaky helikobaktera
Po prvotných fázach infekcie a následnom množení helikobaktera sa začínajú príznaky infekcie zintenzívňovať a objavujú sa ďalšie ťažkosti. Väčšinou sú spojené s nesprávnym trávením a ťažkosťami akými sú: pocit tlakov zo žalúdka nahor, výstup kyslých štiav zo žalúdka, pálenie záhy, grganie, zápach zo žalúdka a horká pachuť v ústach. Častými sú taktiež bolesti žalúdka, pričom po zatlačení na brucho pociťuje pacient bolesť ešte intenzívnejšie. V niektorých prípadoch sa objavujú aj problémy so zvracaním, nevoľnosťami, nadúvaním a zápchami.
Zaujímavosť: Určité percento ľudí postihnutých helikobakterom sa po infikovaní sťažuje aj na vznik kožných problémov. Ide prevažne o ťažkosti s akné, začervenaním kože a rôznymi výsevmi. Hoci sa niektorým pacientom s baktériou helikobakter pylori objavujú aj na takéto ťažkosti, vedecky nebola preukázaná spojitosť medzi helikobakterom a dematologickými problémami.
Čo môže nasledovať po neskorých príznakoch helikobaktera
Ak na sebe pociťujete niektorý z vyššie spomínaných prejavov, baktéria helikobakter pylori sa pravdepodobne usadila vo vašom žalúdku, množí sa tam, a zároveň narúša prirodzené fungovanie tráviaceho ústrojenstva. V prípade, že budete túto skutočnosť ignorovať, hrozia vám ďalšie komplikácie spojené s helikobakterom. Ako prvý následok helikobaktera sa môže dostaviť gastritída – zápal žalúdka, po ktorom pri neliečení obvykle nasledujú vredové ochorenia žalúdka (žalúdočné / dvanástnikové vredy). V extrémnych prípadoch môže infekcia helikobakterom vyústiť až do rakoviny žalúdka.
Zhrnutie neskorých príznakov helikobaktera
Pre vyššiu názornosť rekapitulujeme neskoré prejavy helikobaktera v prehľadnom bodovom zozname:
pocit tlakov zo žalúdka nahor
- výstup kyslých štiav zo žalúdka
- pálenie záhy
- grganie
- zápach zo žalúdka
- horká pachuť v ústach
- bolesti žalúdka (pri zatlačení sa zintenzívňuje)
- zvracanie
- nevoľnosť
- nadúvanie
- zápchy
Ako sa zbaviť príznakov a helikobaktera
Čo odporúčame:
Pri výskyte týchto príznakov (obzvlášť opakovane sa vracajúcich) odporúčame urýchlene vykonať test na výskyt helikobaktera v organizme. Ten preukáže, či ste boli baktériou infikovaný alebo nie. Ak test vyhodnotí výskyt helikobaktera vo vašom organizme, je vhodné začať prvé kroky k jeho eradikovaniu, aby nedošlo k vážnejších ťažkostiam.
Ako podporiť fungovanie žalúdka prírodne?
Pre zdravý tráviaci trakt sú odporúčané viaceré produkty prírodného pôvodu. Patria medzi ne bylinné čaje (sladké drievko, zázvor, horec, koreň púpavy, zemežlč), aloe vera, brokolicové klíčky, ale napríklad aj špeciálna živica pochádzajúca z ostrova Chios – chioská masticha.
Chioská masticha podporuje zdravie gastrointestinálneho traktu.
Terapiu mastichou vyhľadávajú ľudia, ktorí sú zástancami prírodneho prístupu k liečeniu vlastného tela, alebo tí, ktorým nepomohlo niekoľkonásobné užívanie antibiotík. Užívanie chioskej mastichy nemá vedľajšie účinky.
Masticha Active je produkt s obsahom chioskej mastichy a aktívnych kultúr – S. boulardii a L. reuteri DSM17648. Ak chcete zistiť viac o skúsenostiach pacientov s užívaním Chioskej mastichy kliknite sem.