Obsah článku
Čo je pálenie záhy, príznaky pálenia záhy (refluxu)
Pálenie záhy, pyróza, reflux – to všetko sú názvy pre jav, pri ktorom vystupuje žalúdočná kyselina zo žalúdku “nahor” do pažeráka a vyvoláva pálivú bolesť a tlak v oblasti hrudnej kosti a krku. Pálenie záhy je výsledkom zlyhania pažerákového zvierača, ktorý za normálnych okolností bráni pohybu žalúdočnej kyseliny.
Pálenie záhy je pomerne rozšírenou zdravotnou ťažkosťou. Podľa štatistík sa s týmto problémom stretlo až 30% svetovej populácie, pričom u 12% ľudí sa objavuje opakovane, či dokonca pravidelne. V tomto článku priblížime podrobné informácie o tom, aké sú príčiny pálenia záhy, o príznakoch refluxu, liečbe a najohrozenejších skupinách ľudí.
Vedecké štúdie – koho postihuje pálenie záhy (reflux) najčastejšie
Medzi najčastejšie skupiny ľudí trpiace pálením záhy patria ľudia s nadváhou a obezitou, fajčiari, tehotné ženy a ľudia nedodržiavajúci zásady zdravej výživy. Taktiež nemožno opomínať ani skupiny ľudí, u ktorých dochádza k páleniu záhy v dôsledku zdravotných ťažkostí ako refluxná choroba žalúdka a infekcia žalúdočnou baktériou Helikobakter pylori.
Najčastejšie skupiny ľudí s refluxom (pálením záhy)
- ľudia s nadváhou a obezitou
- fajčiari
- tehotné ženy
- ľudia nedodržiavajúci zásady zdravej výživy
- pacienti s refluxnou chorobou žalúdka a žalúdočnou baktériou helikobakter pylori
Časté príčiny pálenia záhy
Zjednodušene by sa dalo povedať, že príčinou pálenia záhy sú žalúdočné šťavy. Žalúdočným šťavám nemožno uprieť v procese trávenia nezastupiteľnú úlohu, avšak niekedy môžu spôsobiť aj problémy. Ak telo funguje normálne, potrava sa postupne dostáva cez pažerák do žalúdka. Na konci pažeráka je tzv. spodný zvierač, ktorý bráni výstupu žalúdočných štiav späť do pažeráka a následne aj do hrtana. V prípade, že je v tomto procese porucha, tento zvierač nefunguje správne a následne dochádza k výstupu kyslých štiav. Vtedy sa objavuje pálenie, nazývané aj reflux. To spôsobuje nepríjemný pocit kyslosti, horkosti v ústach a tiež bolestivý tlak za hrudnou kosťou.
Čo spôsobuje pálenie záhy
Medzi faktory negatívne vplývajúce na pálenie záhy a zároveň také, ktoré je možné priamo a bez väčšej námahy obmedziť možno zaradiť nasledovné:
- Nevhodná strava
Nevhodné sú príliš mastné, korenisté a dráždivé pokrmy, citrusové plody, sladkosti. Dobré je obmedziť takisto príjem sýtených, kofeínových a alkoholických nápojov. Obmedziť by ste mali nadmerné solenie a v rámci diéty sa vyhnúť slaným jedlám. - Fajčenie
Ako vo väčšine prípadoch týkajúcich sa zdravia, aj pri problémoch s refluxom spôsobuje fajčenie a príjem nikotínu zhoršenie stavu, preto je dobré sa ho vyvarovať. - Nesprávne stravovacie návyky
Okrem prijímanej potravy si treba dať pozor aj na samotné stravovacie návyky. K zásadám správnych stravovacích návykov možno zaradiť uprednostnenie malých pokrmov. Treba sa vyvarovať konzumácie jedla narýchlo, v strese, bez poriadneho prežutia potravy. S prihliadnutím na pálenie záhy nie je dobré ísť hneď po najedení ľahnúť si, či jesť tesne pred spaním. Ak vás trápi pálenie záhy, je dobré ísť spať trochu hladný, bez žalúdka zaťaženého potravou. Pred spaním nepite alkoholické nápoje – tie spôsobujú ochabnutie zvierača. - Lieky
Reflux môžu privodiť aj niektoré druhy liekov, najčastejšie k nemu dochádza pri nadužívaní antibiotík, či antidepresív. - Obezita
Je významným menovateľom pri vzniku problémov s pálením záhy. Ak trpíte nadváhou, pokúste sa schudnúť. Pomôcť vám môže aj dodržiavanie zdravých stravovacích návykov a hlavne aktívny pohyb.
Pálenie záhy – pomoc
Ťažkosti s pálením záhy sú špecifické v tom, že môžu nastať len občasne – bezprostredne po nevhodnej strave, ale môžu byť aj príznakom vážnejšieho zdravotného ochorenia. Z tohto dôvodu k refluxným problémom pristupujú ľudia rôznymi spôsobmi. Od rôznych babských rád, cez diéty, až po lekárom predpisované lieky. Poďme si predstaviť jednotlivé tipy liečby.
Babské rady proti páleniu záhy
Babské rady proti páleniu záhy sú väčšinou založené na jednotlivých skúsenostiach ľudí. Zaujímavé na nich je najmä to, že čo pomohlo niekomu, inému pomôcť nemuselo. Ide teda o značne neoverenú metódu liečby pálenia záhy. Na internete sa nachádzajú rôzne domáce recepty proti páleniu záhy. Najčastejšie z nich sú tieto:
- sóda bikarbóna
- zázvorový čaj
- jablčný ocot
- lyžička horčice
- mandle bez šupky
- aloe vera
- minerálne vody (Fatra)
Lieky na pálenie záhy – sú vôbec prospešné?
Ďalšou možnosťou odstránenia problémov s refluxom je odborná pomoc. K návšteve lekára sa pacienti uchyľujú zväčša pokiaľ sú ich problémy dlhotrvajúce, prípadne sa pravidelne opakujú a znepríjemňujú im život. Niektorých pacientov trápi pálenie záhy každý deň, čo je už frekvencia, ktorá si vyžaduje pozornosť a intenzívnu liečbu – či už prírodnými látkami alebo liekmi, ktoré vám predpíše lekár.
V medicínskej praxi sa proti páleniu bežne predpisujú antacidá a lieky na potlačenie tvorby žalúdočných štiav. Z logického hľadiska ideálne riešenie. Pálenie záhy totižto spôsobujú žalúdočné šťavy vystúpené zo žalúdka do pažeráka.
Obmedzenie tvorby žalúdočných štiav = obmedzenie pálenia záhy.
Veľkým problémom však je, že odstránením bolesti neodstraňujeme samotný problém / príčinu ochorenia.
Dokonca mnohé medicínske vedecké štúdie poukázali na fakt, že inhibítory protónovej pumpy (lieky na potlačenie tvorby žalúdočných štiav) neriešia problémy s pálením záhy, len ho dočasne zmiernia.
A zároveň druhou stranou mince je to, že takéto lieky môžu pri dlhšom užívaní napáchať v žalúdku viac škody než úžitku. Obmedzená tvorba žalúdočných štiav spomaľuje trávenie. Do organizmu následne nemusí prúdiť dostatok živín z potravy a môže dôjsť aj k úbytku na váhe, alebo k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu kvôli nedostatku vitamínov a výživných látok. V extrémnych prípadoch môže nedostatočne natrávená potrava v žalúdku spôsobiť ďalšie nezanedbateľné zdravotné ťažkosti.
Pálenie záhy – čo pomáha naozaj
Ak sa chceme zbaviť príčiny pálenia záhy a nie len príznakov, tak si treba uvedomiť, kedy k páleniu zvyčajne dochádza.
- pálenie záhy bezprostredne po jedle – môže znamenať nesprávnu funkciu trávenia, ktoré je potrebné podporiť a nie obmedziť liekmi na zabránenie produkcie žalúdočných štiav. Prvá pomoc pri pálení záhy v tomto prípade môže byť užitie nejakého probiotiká, prípadne nerafinovaného jablčného octu, ktorý stimuluje tvorbu žalúdočných štiav, a tak napomáha správnej funkcii trávenia.
- dlhodobé / opakujúce sa pálenie záhy – v mnohých prípadoch je spôsobené infekciou žalúdočnou baktériou Helikobakter pylori. V tomto prípade je zbytočné „liečiť“ sa liekmi na potláčenie tvorby žalúdočných štiav, keď je príčina problémov úplne inde. Ako prvé odporúčame vykonať domáci test na helikobaktera. Skutočnú pomoc a zmiznutie prejavov v tomto prípade predstavuje eradikácia tejto žalúdočnej baktérie. To je možné uskutočniť náročnou antibiotickou liečbou u gastroenterológa, príp. prírodnými alternatívami, z ktorých vyzdvihujeme najmä chioskú mastichu označovanú aj ako “zabijak helikobaktera”. Výhodou prírodných alternatív proti páleniu záhy je absencia negatívnych vedľajších účinkov a možnosť domácej terapie.
Zdroj:
Vedecké štúdie:
Proton pump inhibitor therapy after Helicobacter pylori eradication may increase the risk of gastric cancer.
Autor: David Y Graham, M.D., M.A.C.G.
Pistacia lentiscus Resin Regulates Intestinal Damage and Inflammation in Trinitrobenzene Sulfonic Acid–Induced Colitis
Autor: Apostolos Papalois