fbpx

Trápia vás poslednou dobou zdravotné ťažkosti, ktoré majú jeden spoločný menovateľ – a to, že vychádzajú zo žalúdka? V tom prípade môžete mať oprávnené podozrenie, že vás infikovala baktéria helikobakter pylori.

Príznaky helikobaktera pylori a vedecké štúdie

Pretože infikovanosť baktériou HP v Európe je viac než 40%, tejto infekcie sa venuje stále väčšie množstvo vedeckých štúdií a tiež pozornosti gastroenterológov. Helikobakter pylori je najčastejšou infekciou dospelej populácie.

Dôležité je hneď na úvod poznamenať, že vysoké percento ľudí infikovaných baktériou nemá v prvej fáze žiadne alebo len veľmi malé príznaky, ktoré často ignoruje, prípadne ich verejnosť pripisuje bežným tráviacim problémom. Ignorovanie prvotných príznakov vedie k usadeniu sa helikobaktera a jeho rozmnožovaniu sa v žalúdku a to smeruje ku komplikovanejším fázam ochorenia. Preto je namieste si všímať reakcie organizmu počas trávenia a všetky pocity, ktoré pociťujeme dlhodobo sledovať a venovať im pozornosť.

Prvé príznaky helicobacter pylori infekcie

Ak sa vo vašom žalúdku usadila baktéria helikobakter, prejaví sa v prvej fáze týmito príznakmi a pocitmi: žravosť, neustály hlad a nutkanie stále niečo jesť. To spôsobuje zvýšenú zaneprázdnenosť žalúdka a následne vyvolá jeho horúčavosť. Horúčavosťou v žalúdku sa vytvorí ideálne prostredie na premnoženie baktérie helikobakter pylori – teda vlhko a teplo.

Oslabené prostredie žalúdka je vhodné miesto pre rozmnožovanie sa helikobaktera. V zdravom prostredí sa helicobacter nerozšíri natoľko, aby spôsoboval bolesti a ďalšie tráviace problémy.

POZOR! Ako sme už spomínali, v prvých štádiách nákazy sa nemusia príznaky infekcie prejaviť, prípadne ich množstvo ľudí považuje za bežné a krátkodobé a nevenuje im dostatočnú pozornosť. Ak však viac ako dva týždne pozorujete na sebe nasledujúce príznaky, mali by ste vyhľadať lekára, alebo si urobiť domáci test na helikobaktera.

Základné príznaky nákazy helikobakterom sú:

 • nafukovanie
 • pocit ťažkého žalúdka
 • zlé trávenie
 • zvýšená únava
 • kožné problémy – akné, ekzematické ochorenia,

V minulosti sa predpokladalo, že nákazu helikobakterom prenášajú domáce zvieratá, baktéria bola izolovaná napríklad u domácich mačiek, oviec ale aj u muchy domácej. Výskumy však tento fakt nepotvrdili a nákaza zo zvieraťa na človeka nie je pravdepodobná.

Najčastejšie sa človek nakazí kvôli nedodržaniu dostatočnej hygieny alebo stykom s iným infikovaným človekom. Nakaziť sa môžete napríklad slinami. Helikobakter je nebezpečný vtedy, ak sa vyskytne u jedného člena rodiny, pretože sa často stáva, že v rodine sa začne šíriť medzi jej jednotlivými členmi – častá nákaza je kvôli používaniu rovnakého príboru, či pohára.

Prečítajte si viac o spôsoboch prenosu helikobaktera

Neskoršie prejavy helikobaktera a liečba

Ak sa vám nepodarí včas odhaliť prvotné príčiny výskytu helikobaktera v tele, pravdepodobne na sebe spozorujete až neskoršie príznaky ako sú:

 • bolesť žalúdka
 • grganie
 • zápach zo žalúdka
 • výstup kyslých štiav zo žalúdka nahor, „pálenie záhy“
 • horká pachuť v ústach, či pocit tlakov zo žalúdka nahor.

Tieto indikátory sú špecificky vlastné baktérii helikobakter pylori a ak sa u vás vyskytujú, mali by ste navštíviť lekára kvôli odbornému vyšetreniu, poprípade si urobiť domáci test na helikobaktera, ktorý je v súčasnosti možné zohnať už za prijateľnú cenu. V minulosti neefektívne testy na helikobaktera dnes nahradili moderné testy, ktoré zisťujú prítomnosť baktérie v stolici alebo v dychu a ich presnosť dosahuje viac ako 90%.

Baktéria helikobakter a možnosti jej eradikácie

liecba helikobakteraAko iste viete, baktérie sú prirodzenou súčasťou ľudského organizmu, no pri ich premnožení sa začínajú objavovať výraznejšie zdravotné problémy. Spočiatku nevinná nákaza helikobakterom v mnohých prípadoch vedie k vážnejším zdravotným ťažkostiam medzi ktoré patria žalúdočné vredy, v 1-2% dokonca aj veľmi riziková rakovina žalúdka.

Najlepšou prevenciou voči zdravotným problémom je pozitívne psychické naladenie a zdravá životospráva. Do jedálnička doplňte cesnak, brokolicu, zelený čaj, alebo med (zdroj) a zamerajte sa na prevenciu. Ak bude vaše vnútorné prostredie zdravé a nezaťažené, v boji s helikobakterom vyhrá. Podporte trvávenie užívaním probiotických prípravkov, prípadne prípravkov s antibakteriálnym pôsobením na prostredie žalúdka.

Ak ste sa nákaze helikobakterom neubránili a bola vám diagnostikovaná infekcia helikobakterom, budete mať na výber z dvoch možností:
1. Medicínska liečba – eradikácia helikobaktera pomocou dvoj- alebo troj-kombinácie antibiotík a inhibítorov protónovej pumpy
2. Liečba prírodnými prostriedkami (napríklad chioskou mastichou) a úpravou životosprávy

Viac o spôsoboch liečby helikobaktera a ich úspešnosti sa dozviete v našich ďalších článkoch.

Ako podporiť zdravie žalúdka prírodnou cestou?

Chioská masticha je vzácna živica pochádzajúca z gréckeho ostrova Chios. Chioská masticha je súčasťou prírodného produktu Masticha Active, 100ks.

Masticha Active je:

✅ 100% prírodný produkt

✅ stará sa o vaše trávenie

✅ bez vedľajších účinkov

Masticha Active obsahuje chioskú mastichu a dve špeciálne kultúry – Saccharomyces boulardii a L. reuteri DSM17648. Vďaka ich spoločným účinkom patrí k najsilnejším produktom na trhu. Chioská masticha prispieva k zdraviu gastrointestinálneho systému. 

Masticha Active, 100ks


Zhrnutie – helicobacter pylori príznaky

[cml_media_alt id='354']helikobakter pylori príznaky[/cml_media_alt]Prvotné príznaky helikobaktera

 • Žravosť
 • Neustály hlad
 • Nutkanie na neustále jedenie
 • Zvýšená únava
 • Kožné problémy – akné, ekzémy

Neskoršie príznaky helikobaktera

 • Bolesť žalúdka
 • Grganie
 • Zápach zo žalúdka
 • Výstup kyslých štiav zo žalúdka nahor
 • „Pálenie záhy“
 • Horká pachuť v ústach
 • Pocit tlakov zo žalúdka nahor

Helikobakter pylori (HP) označovaný aj helicobakter pylori, helicobacter pylori, heliobakter, či helikobacter a je jednou z najrozšírenejších infekcií v dnešnej dobe.

Použité zdroje: 

Common Gastrointestinal Symptoms: dyspepsia and Helicobacter pylori
Julia Fashner, MD (Lee Memorial Hospital, 2780 Cleveland Avenue Suite 709, Fort Myers, FL 33901)

4 thoughts on “Helikobakter Príznaky”

 1. Dobry den neviem ci mam tu bakteriiu helikobakter ale casto ma boli bruchoa na hornej casti brucha na lavej mam take tasle keby som tam mala kamen.

Pridaj komentár