Nákaza baktériami sa väčšinou spája s chorobami ako je angína či salmonelóza. Existuje však množstvo baktérií, ktoré napádajú ústnu dutinu.

Poznáte ich a viete ako sa im vyvarovať?

Na tipy a odporúčania ohľadom baktérií v ústach sme sa opýtali stomatológa Martina Pleváka.

Kútiky – infekcia v ústnych kútikoch

kutiky v ustach

Streptokoková, stafylokoková alebo kvasinková infekcia sa prejavuje bolestivými trhlinkami a chrastami v kútikoch úst. Zodpovedá za ňu aj nedostatok vitamínov B, C či oslabená imunita. Tiež aj nerovnováha v tráviacom systéme, spôsobená nesprávnymi stravovacím návykmi. Kútiky môžu byť nákazlivé, najmä v detskom kolektíve a pri nedodržaní správnej hygieny.

Zápach z úst     

zapach z ustNepríjemný dych trápi jedného zo štyroch dospelých ľudí. 

“Spôsobujú ho baktérie, ktoré sa usadzujú na zuboch a na jazyku. Preto si denne treba čistiť zuby a jazyk, pričom na jazyk je špeciálna kefka. Na redukciu baktérií odporúčam ráno a večer používať aj ústnu vodu,” povedal zubný lekár Martin Plevák zo Zubnej ambulancie Doc. Lindauera v Bratislave.

Ďalším dôvodom zápachu z úst môže byť aj ochorenie žalúdka. Premnožená baktéria Helicobakter pylori, ktorá sa usádza v žalúdku, spôsobuje nielen tráviace problémy, ale aj zápach z úst. Po odstránení H. pylori zo žalúdka pacienti pociťujú výrazné ustúpenie tohto problému.

Zapáchajúci dych môže byť dôsledkom aj nedostatočného pitného režimu, cukrovky, užívania niektorých liekov (antibiotík, antidepresív, antihistaminík..)

Opary

Opary alebo herpesy je nepríjemným rozšíreným ochorením, ktoré sa prejavuje opuchom na perách. Príčinou vzniku oparov je zvyčajne stres, u niektorých pacientov sú opary prvým príznakom choroby v organizme alebo horúčky. Ak máte opar viac ako 3x ročne, ide o oslabenú imunitu, čo je treba konzultovať s lekárom.

““Pri opare nie je vhodné podstúpiť zubné ošetrenie, ani to plánované,” dodáva  zubný lekár Martin Plevák.

Domáce recepty proti baktériám v ústach     

Ak sa vám nepríjemný zápal v kútiku na perách objaví iba občas,  nasaďte si kúru s vysokým obsahom vitamínov B a železa – či už vo forme voľnopredajných doplnkov výživy alebo v strave. Pomáha aj potieranie bolestivého miesta cesnakom, propolisovou tinktúrou alebo čajovníkovým olejom. Ak sa však u vás kútiky objavujú niekoľkokrát ročne, vyhľadajte pomoc imunológa, rovnako ako pri oparoch.

Pri zápachu  z úst je ponuka domácich riešení široká. Spomenieme niektoré, ktoré najviac fungujú:

  • dodržujte pitný režim – zápach z úst vzniká hlavne v ústach, ktoré sú suché, kde sliny nedostávajú možnosť odplavovať zvyšky jedál. Pomáha aj pitie zeleného čaju.
  • dezinfekcia ústnej dutiny – po každom jedle a niekoľkokrát počas dňa by ste mali ústnu dutinu vyčistiť.  Na čistenie ústnej dutiny pomáhajú žuvačky. Odporúčame napríklad tie s obsahom mastichy, prípadne mastichové kryštály. Prípravky s mastichou nielen vyčistia ústnu dutinu, ale ich účinnosť sa prenáša aj do žalúdka. Ak je príčinou zápachu infekcia helicobacterom, tak ju pomáhajú zlikvidovať
  • do jedálnička doplňte viac mliečnych výrobkov, jabĺk a mrkvy
  • Niektoré aromatické potraviny, napríklad klinčeky, aníz alebo zrnko kávy

mastic resinFOTO: Kryštály chioskej mastichy

Ďakujeme zubnému lekárovi Martinovi Plevákovi za rady a informácie o tejto problematike.

Pridaj komentár