Obsah článku
Najúspešnejšia liečba helikobaktera je vtedy, ak je odhalený už v počiatočnom štádiu! Vnímajte svoje telo a odhaľte jeho prítomnosť.
Proti baktérii helikobakter pylori je najlepšie zakročiť už v počiatočnom štádiu infekcie. Ak sa vo vašom žalúdku táto baktéria premnoží, alebo v ňom pretrváva neliečená niekoľko rokov, môže spôsobiť vážnejšie zdravotné ťažkosti. Tie najčastejšie problémy, ktoré sú v prvom štádiu spôsobené premnoženou baktériou helikobakter pylori sú pálenie záhy, bolesti a kŕče žalúdka. Ak sa však baktéria nelieči, rozsah ochorenia sa počas rokov môže rapídne zvyšovať a vo vyššom veku spôsobuje spočiatku nebadaná baktéria výraznejšie neduhy – bolestivý zápal žalúdka, nebezpečné žalúdočné vredy, v neposlednom rade je významnou príčinou jednej z najagresívnejších foriem rakoviny – rakoviny žalúdka.
Najväčšia šanca na preliečenie je v prvotnej fáze infekcie helikobakterom
Ak baktériu helikobakter odhalíte v prvých štádiách nákazy, jej eradikácia je možná pomocou rôznych typov liečby s dosahovaním veľmi dobrých výsledkov a to dokonca bez silnej antibiotickej liečby. Azda najväčším problémom v tomto prípade je fakt, že helikobakter pylori sa v skorých fázach ochorenia prejavuje len nepatrne. Väčšina ľudí v tomto štádiu ochorenia ani len netuší, že ho nejaká baktéria postihla a množí sa mu v žalúdku. Niektorí pociťujú ťažkosti s trávením, občasné nadúvanie, kŕče, či nekomfort po príjme potravy. To však pripisujú bežným dôvodom: „príliš veľa som sa najedol“, „dnes som jedol veľmi rýchlo“, „na obed som nemal dostatočný čas, preto som ho asi dobre nepožul“, „zlá kombinácia jedál, ktorá mi nesadla“.. a podobne.. Určite ste sa s týmito výhovorkami už stretli.
Ak však pociťujete podobné zdravotné ťažkosti, mali by ste pre istotu spozornieť.
Preskúmali sme pre vás, ktoré najčastejšie príznaky pociťujú pacienti, ktorí mali následne diagnostikovaného helikobaktera.
Ako rozpoznám prvotné prejavy helikobaktera?
K prvotným indikátorom infekcie baktériou helikobakter pylori možno zaradiť hlavne tieto príznaky:
- žravosť
- neustály hlad
- nutkanie stále niečo jesť
Toto sú prvé príznaky, ktoré na svojom tele môžete spozorovať. Vtedy je pravdepodobné, že ste sa stali obeťou baktérie helikobakter pylori. Na odhalenie týchto prvotných príznakov je však nutné, aby ste boli dostatočne citlivý na zmeny, ktoré sa vo vašom tele odohrávajú, prvé príznaky si všimne len malé percento pacientov.
Keď sa baktéria h.pylori usídli a zahniezdi v stenách žalúdka, môže rásť a jej množenie sa prejavuje ďalšími symptómami. Pacienti a naši klienti uvádzajú bolesti brucha, ktoré sa prejavujú hlavne nalačno, ráno aj počas dňa a ktoré odoznievajú po jedle. U niektorých naopak po jedle prichádza pocit „ťažoby v žalúdku„. Častým príznakom prítomnosti helikobaktera v ďalších štádiách je strata chuti do jedla, niekedy chudnutie, pálenie záhy. Pacienti opisujú aj problémy s nevysvetliteľným kašľom, či zadrhávaním, dýchavičnosťou, ktoré trvajú mesiace bez inej zjavnej príčiny.
Zdajú sa vám tieto príznaky známe? Ak sa u vás podobné symptómy prejavujú dlhodobo, počas niekoľkých týždňoch a znepríjemňujú vám vaše bežné dni, je najvyšší čas na diagnostiku a odhalenie prítomnosti infekcie.
Prvotné príznaky u detí
Hoci medzi najohrozenejšie vekové vrstvy patria ľudia nad 50rokov, žiaľ, infekcia helikobakter sa nevyhýba ani nižším vekovým skupinám a deťom. Helikobakter bol zistený už aj u detí vo veku batoliat. Príčinou nákazy v tak nízkom veku býva zvyčajne matka, ktorá je možno nevedomým prenášačom a pomocou slín infikuje svoje dieťa. Dieťa sa zvykne sťažovať na bolesť brucha, trápia ho kŕče a známym príznakom je aj zvýšená bledosť a slabosť.
Čo mám robiť, ak mám prvotné príznaky helikobaktera?
Spôsobov diagnostiky prítomnosti helikobakter je viac. Najjednoduchšou a najrýchlejšou metódou na odhalenie infekcie je vykonanie domáceho testu na helikobaktera, ktorý môže potrvdiť alebo vyvrátiť nález baktérie v organizme. Test sa vykonáva v domácich podmienkach zo stolice a jeho vyhodnotenie trvá nie viac ako pol hodiny. U detí a nižších vekových skupín sa odporúča neinvazívny dychový test (vo vekovej skupine od 19-20 rokov je tento test dokonca hradený zdravotnými poisťovňami ako súčasť preventívnej zdravotnej prehliadky. Tento fakt svedčí o snahe odhaliť nákazu v čo najskoršom štádiu, kedy je možnosť úplneho sa zbavenia infekcie najväčšia). Ďalším spôsobom diagnostiky je návšteva gastroenterológa a podstúpenie vyšetrenia sondou.
Tieto typy testov odhalia prítomnosť baktérie vo vašom organizme a v prípade, že máte helikobaktera je nutné začať liečbu, ktorá ho z tela odstráni. Je len na vás, či už sa rozhodnete pre liečbu antibiotikami, alebo budete dôverovať nechemickej – prírodnej liečbe. Viac o rôznych možnostiach liečby helikobaktera sa dočítate v článku – Kde sa vyskytuje helikobakter a ako ho odtiaľ dostať.